BizTalk Server 2010 R2’yi deneyin

Kurumların farklı sistemleri ve iş süreçlerini birbirine bağlayan ilk entegrasyon ve B2B sunucusu olan BizTalk Server 2010 RC Microsoft’un Teknoloji Uyum Programı’na dahil müşterilerinin deneyebilmesi için kullanıma sunuldu

Microsoft, sınırlı sayıdaki Teknoloji Uyum Programı (Technology Adoption Program / TAP) müşterisi için Microsoft BizTalk Server 2010 R2’nin özel önizleme sürümü olan Community Technology Preview (CTP) paketini kullanıma sunduğunu duyurdu. Bu paket aynı zamanda Windows Azure Virtual Machine’de önceden tanımlanmış imaj olarak da tüm kullanıcılara tanıtılmaya başlandı. Kurumların tamamen farklı sistemleri ve iş süreçlerini birbirine bağlayan ilk entegrasyon ve B2B sunucusu olan BizTalk Server yeni Microsoft platform desteği ile artan üretkenlik sunuyor.

CTP sürümü, Windows Azure Virtual Machines yoluyla iş yerindeki ve buluttaki BizTalk’ın hibrit uygulamaların oluşturulmasını ve en son Microsoft platformlarını (Windows Server, SQL Server, Visual Studio, vb.) kullanarak üretkenliği artırmayı sağlıyor. Gelişmiş B2B özelliklerini kullanarak iş ortakları ile daha iyi iş birliği yapmayı ve daha iyi yönetim ile operasyon masraflarını azaltmayı kolaylaştıran BizTalk Server 2010 RC yepyeni özelliklerin yer aldığı bir ön sürüm olarak dikkat çekiyor.

Platform desteği ile üretkenliği artırıyor

CTP sürümü aynı zamanda müşterilere en son çıkan SAP, Oracle, ve SQL Server versiyonlarını tümleştirirken BizTalk kullanmada yardımcı olan en yeni İş Uygulamalarının versiyonlarını destekliyor. Yeni bağdaştırıcılar konfigürasyon yolu ile hibrit bağlatıya geçişte sorunsuz bir deneyim sağlıyor. CTP, Windows Azure Active Directory Access Control (ACS) doğrulaması için yerel destek sağlarken, diğer doğrulama mekanizmalarına da genişletilebiliyor. Ayrıca bütün yeni BizTalk projeleri kendiliğinden .Net Framework 4.5 hedefliyor.

Şema Geliştirmeleri ile daha iyi bir B2B

Gelişen EDI standartlarına yönelik olarak BizTalk CTP’de yapılan önemli değişikliklerden biri, en son B2B standartlarını yerel olarak desteklemesi. Bu sayede en güncel EDI protokollerini baz alarak mesajları iletebilmek mümkün. Güncel standartları yerel bir şekilde desteklemek için yapılan B2B geliştirmelerinin yanı sıra BizTalk 2010 R2 Beta sürümünde olacak HL7 2.6 gibi daha iyi şema geliştirmeleri üzerinde çalışmalar da devam ediyor.

İlginizi çekebilir:  Kaspersky Security, Microsoft Office 365 ile ücretsiz

5 kata kadar performans artışı

CTP önemli belli başlı senaryolar için geliştirilmiş bir performans sağlıyor. Sipariş edilmiş teslimatın olduğu iki yönlü MLLP bağdaştırıcı senaryolarında, testler şu ana kadar 5 kata kadar performans artışı olduğunu gösteriyor. Ayrıca sipariş edilmiş gönderilen portlarda performansı artırmak için motorda da iyileştirmeler gerçekleştirildi. Yayınlanan bu CTP sürümünde Windows Azure Service Bus Queues/Topics/Relay’leri entegre etmek için hibrit bağlantıya birinci sınıf destek sağlanıyor. CTP sürümünde WCF-WebHttp bağdaştırıcısı kullanarak BizTalk Server ile RESTful servislerini tümleştirmek de son derece kolay. GET, PUT, POST ve DELETE gibi tüm HTTP komutları artık yerel olarak da destekleniyor.

Windows Azure’un gücüyle geliyor

Windows Azure’un zenginliğini ve bulutun gücünü dakikalar içerisinde BizTalk Server ortamında hazırlayabilmek ve herhangi bir değişiklik yapmadan var olan uygulamaları buluta taşımak mümkün hale geliyor. CTP, BizTalk çoklu-makine ayarlamasını geliştiriyor ve artık bazı temel ayarlamaları her düğümdeki BizTalk Server Grubu’nu ayarlamaya gerek kalmadan tek bir makinedeki bir tıkla yönetebilmeyi sağlıyor. CTP’yi hemen denemek isteyen kısıtlı TAP programı dışındaki kullanıcılar için de güzel haberler var. Çünkü Windows Azure sanal makinesinde artık yukarıdaki bütün geliştirmeler de mevcut.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir