BKM’ye uluslararası görev

Türkiye’de ödeme sistemlerinin geliştirilmesi vizyonunda çalışmalarını sürdüren, bankaların ortak platformu Bankalararası Kart Merkezi (BKM), PCI Güvenlik Standartları Konseyi’nde Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. Böylece kartlı ödeme sistemlerinde güvenliğin sağlanması ve uluslararası standartların belirlenmesinde büyük rol oynayan PCI Güvenlik Standartları Konseyi’nin Danışma Kurulu’nda, Türkiye’den ilk kez bir kurum üyeliğe seçilmiş oldu. Bankalararası Kart Merkezi’ni temsilen üyelik görevini 2013-2015 dönemi boyunca BKM BT Güvenlik, Uyum, Risk ve Kalite Müdürü Berna Sirel yürütecek.

Ödeme zincirinde yer alan kuruluşların stratejik ve teknik öneriler sunarak destek sağladığı PCI Güvenlik Standartları Konseyi Danışma Kurulu’nda, kartlı ödeme sistemlerinde güvenlik standartlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Danışma Kurulu, küresel paydaşların PCI Güvenlik Standartlarının gelişimine katkıda bulunmalarının sağlanması amacıyla, konseyin, aralarında dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyette bulunan ticaret şirketlerinin, finansal kuruluşların ve işletmelerin de yer aldığı 690’ı aşkın Katılımcı Organizasyonu tarafından seçilen sektörler arası bir gruptur. Danışma Kurulu, standartların geliştirilmesine ilişkin önerilerde bulunmanın yanı sıra, görüşlerin ve geri besleme bilgilerinin alınması, Özel İlgi Gruplarına (SIG) katılım sağlanması ile kurula, PCI Standartları’nın daha iyi anlaşılması ve benimsenmesi misyonunu yerine getirmesinde yardımcı olunması gibi önemli bir rol üstlenmiş bulunmaktadır.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’de sistemleri alanında faaliyet gösteren, kart ihraç eden ve kart kabul eden tüm bankaları temsilen görev alacağı bu konseyde, aynı zamanda Türkiye’den Danışma Kurulu üyeliği görevinde bulunan ilk ve tek kurum olacak.

BKM BT Güvenlik, Uyum, Risk ve Kalite Müdürü Berna Sirel, “BKM olarak, PCI Güvenlik Konseyi Danışma Kurulu gibi global ve stratejik bir platformda Türk kartlı ödeme sektörünü temsilen yer alacak olmamız heyecan verici. Bu üyelikle, Avrupa’nın en büyük kredi ve banka kartı pazarlarından biri olan Türkiye’nin, EMV geçişi konusundaki olumlu tecrübesi ve kartlı ödeme güvenliğindeki başarılı sicili ile Danışma Kurulu’na ve güvenlik standartlarının gelişimine değerli katkıda bulunacağına inanıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

PCI Güvenlik Standartları Konseyi Genel Müdürü Bob Russo, “Global bir standart geliştirme platformu olarak başarılı olmamız, kartlı ödeme topluluklarının bu sürece aktif şekilde katılmasına bağlıdır ve Danışma Kurulu üyelerimiz, bu katılımın sağlanmasına yardımcı olmada önemli rolü üstlenmektedir. Bu grupta temsil edilen endüstrilerin ve bölgelerin ne denli geniş kapsamlı olduğunu görmek, bizi çalışmalarımız konusunda teşvik etmektedir. Kartlı ödeme güvenliğini global ölçekte daha iyi konuma taşıyabilmemiz için desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir