BlackBerry’den iki yeni akıllı telefon: BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10 (Video)

BlackBerry bugün, yeniden tasarlanan, yeniden geliştirilen, yeniden yaratılan ve yepyeni, eşsiz bir mobil bilişim deneyimi sunan BlackBerry 10’u duyurdu. LTE destekli BlackBerry Z10 (tam dokunmatik) ve BlackBerry Q10 (klavyeli) akıllı telefonlar, bugüne kadar sunulan en hızlı, en akıllı ve en keyifli BlackBerry deneyimini sunuyor.

BlackBerry, en yeni modelleri BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10’; NewYork, Toronto, Londra, Paris, Dubai ve Johannesburg’da eş zamanlı olarak gerçekleşen etkinlikler ile duyurdu.

BlackBerry’nin bugün, yeniden tasarlanmış yepyeni bir mobil deneyim sunduğunu ifade eden BlackBerry CEO ve Başkanı Thorsten Heins, “daha hızlı, daha akıllı ve kendini kullanıcının ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştiren bir platform olan BlackBerry 10’u  BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10 modellerimiz ile tanıtmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Heins,”platformdaki her özellik, her hareket ve her detay size hareket halinde iken en iyi deneyimi sunmak için tasarlandı.” diyerek devam etti.

BlackBerry 10’un öne çıkan özellikleri

BlackBerry 10 oldukça sağlam ve güvenilir bir platform olmanın yanı sıra oldukça duyarlı bir işletim sistemi. Modern tasarımı ve harekete duyarlı arayüzü ile kullanıcının cihaz özelliklerini kolayca keşfetmesini sağlıyor. Sizin işinizi kolaylaştırmak ve sizi anlamak için tasarlanan BlackBerry 10, aşağıda belirtilen özellikleri aracılığıyla sizin çalışma ve paylaşma alışkanlıklarınızı desteklemek, öğrenmek ve uyum sağlamak için tasarlanan bir platform.

·       BlackBerry Hub (BlackBerry Merkezi), BBM mesajlarınız ve sosyal hesaplarınıza dair bildirimler de dahil olmak üzere kişisel ya da işe dair tüm iletişiminizi tek bir yerden yönetmenizi sağlayan ve “Peek (Göz Atma)” özelliği ile sizin için önemli olan her şeye tek bir parmak hareketi ile göz atmanızı sağlayan bir iletişim merkezi.

·       BlackBerry Flow (Akış), telefonda rahat ve etkili bir biçimde çalışmanızı sağlamak amacıyla kullandığınız tüm özellik ve uygulamaların aynı anda birbiri ile uyumluluk içerisinde çalışmasını sağlayan bir özellik. Örneğin, katılacağınız toplantıdaki kişilerin üstüne tıklayarak Twitter’da en son ne yazdığına ya da LinkedIn profillerine tek bir dokunuşla kolayca göz atabilirsiniz. Ayrıca, Picture editor özelliği sayesinde, çektiğiniz fotoğrafta tek bir parmak hareketi ile düzeltme yapabilir ve anında paylaşabilirsiniz.

·       Daha hızlı ve hatasız yazabilmeniz için kendini sürekli olarak size adapte eden, hangi kelimeleri nasıl kullandığınızı anlayıp onları size öneren bir klavye.

·       Yakınlarınız ile istediğiniz zaman istediğiniz şeyi paylaşma imkanı sunan BBM (BlackBerry Messenger). BlackBerry 10’da sunulan yeni BBM, görüntülü konuşma ve ekranınızı başka bir BlackBerry 10 kullanıcısı ile paylaşma imkanı sağlıyor.

·       BlackBerry Balance teknolojisi, BlackBerry cihazlarında bulunan kişisel ve iş uygulamalarını ve verilerini zahmetsizce birbirinden ayırıyor ve güvenle saklıyor.

·       TimeShift (Zaman Kaydırma) özelliği, kalabalık bir grup fotoğrafındaki herkesi gözleri açık ve gülümserken fotoğraflayabilmenizi sağlayan bir kamera özelliği.  Story Maker ise (Hikaye Yaratıcısı), fotoğrafları ve videoları, müzik ve çeşitli efektler ile harmanlayarak HD kalitesinde bir film yaratma ve onu anında paylaşma imkanı sağlıyor.

·       HTML5 için endüstri standardını yeniden belirleyecek kadar hızlı bir deneyim sunan yeni BlackBerry 10 Web Tarayıcısı ile bir sayfada aşağı yukarı gezinmek ya da zum yapmak oldukça kolay. Tarayıcı, çoklu sekme açma, bazı siteleri kişisel olarak ziyaret etme ve daha birçok gelişmiş özelliğin yanı sıra bir okuma modu da içeriyor. Ayrıca, BlackBerry 10 platformuna entegre çalıştığından hızlıca içerik paylaşmanızı sağlıyor.

·       BlackBerry Remember (Hatırlatma), hatırlatma notları, görevler ve çok daha fazlasını tek bir deneyimde birleştiriyor.  Bir fikir ya da projeye dair akıllı telefonunuzda bulunan tüm verileri düzenleme ve yönetmenin yanı sıra web sitesi, e-mail, fotoğraf, metin ve dosyaları biriktirme imkanı sunuyor ve bunun sonucunda, bir yapılacaklar listesi formatında, çeşitli görevler ve bu görevlere zamanlamalar atamanızı mümkün kılarak söz konusu projeye dair gelişim sürecinizi takip etmenizi sağlıyor. Eğer BlackBerry 10 akıllı telefonunuza kurumsal bir hesap tanımladıysanız, Microsoft Outlook Görevleriniz otomatik olarak BlackBerry Remember özelliğine aktarılabiliyor. Eğer bir Evernote hesabı kurduysanız, BlackBerry 10 cihazınız Evernote not defterinizi otomatik olarak yüklüyor.

·       BlackBerry Safeguard teknolojisi ise sizin ve çalıştığınız şirket için önemli olan her şeyi güvenle saklıyor.

·       Platformla birlikte gelen Microsoft Exchange ActiveSync  desteği sayesinde, şirketinizde ActiveSync kullanan diğer cihazlar ile birlikte BlackBerry 10 cihazınızı da yönetebilir ya da başka bir cihaza bağlayabilirsiniz. Ayrıca, BlackBerry Enterprise Service 10 aracılığı ile iş mailinize ulaşabilir ya da “güvenlik duvarı” arkasında yer alan uygulama ve verilere erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer güvenlik ve kurumsal cihaz yönetim özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.

·       Dünyanın en sağlam müzik ve video kataloğuna sahip olan BlackBerry World™, 70.000 BlackBerry 10 uygulamasının yanı sıra DVD’sinin çıktığı gün mağazada yerlerini alan filmlerden oluşan bir arşiv de sunuyor. Buna ek olarak, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Foursquare uygulamaları cihazla birlikte geliyor ve BlackBerry 10 kullanıcıları bunların yanı sıra dünyaca ünlü diğer uygulamalara da ulaşabiliyor. Platformun başlıca uygulama sağlayıcıları arasında, Disney, Cisco, Foursquare, Skype ve Rovio bulunuyor.

İlginizi çekebilir:  Samsung’dan dünyanın ilk 10 nanometrelik mobil işlemcisi

“Foursquare olarak, BlackBerry 10’a özel Foursquare uygulamamızı duyurmaktan ve platforma yönelik yeni uygulamalar geliştirmeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuşan Foursquare Kurucu Ortak ve CEO’su Dennis Crowley, “ekibimiz sadece BlackBerry10’a özel bir uygulama geliştirdi ve sonuç olarak ortaya muazzam bir Foursquare Explore deneyimi çıktı” diyerek devam etti.

Dünya çapındaki BlackBerry severlere, Angry Birds Star Wars oyununu sunmaktan mutluluk duyduklarını belirten Rovio’da Oyunlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Petri Järvilehto, “BlackBerry 10 çok kaliteli bir oyun deneyimi sunan harika bir platform. Angry Birds hayranları Rebel Birds ile Imperial Pigs arasındaki ezeli mücadelenin tadını keyifle çıkarabilirler.” diyerek devam etti.

Where’s My Water? ve Where’s My Perry? gibi oyunları BlackBerry 10’a taşımanın Disney’in en popüler oyunlarını yeni kitleler ile buluşturmalarını sağlayacağını belirten Disney Games’de İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tim O’Brien, “BlackBerry 10 platformu Disney’in mobil oyuncu kitlesini geliştirmek için harika bir kanal ”diyerek devam etti.

“Her çapta müşteriye, BlackBerry 10 akıllı telefonları üzerinden WebEx toplantılarına katılma ve içerik görüntüleme imkanı sunan Cisco’nun WebEx teknolojisini BlackBerry 10 kullanıcıları ile buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuşan Cisco’da Ürün Yönetimi ve Bulut Tabanlı Uygulama Teknolojileri Grubundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Raj Gossain, “ Kullanıcılarımız, BlackBerry 10 akıllı telefonları üzerinden anında mesajlaşma, IP üzerinden görüntülü konuşma ve video konferans yapma gibi Cisco özelliklerine ulaşabilecek ve her an her yerde herkesle iletişim kurabilecek. RIM ile birlikte, dünyanın her yerinden kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına hitap eden kullanıcı dostu bir uygulama geliştirdik.” diyerek devam etti.

BlackBerry 10 platformu üzerinde çalışan yeni akıllı telefonlara Skype teknolojisini getirecek olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Microsoft Skype Departmanı İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür ve Başkan Yardımcısı Bob Rosin, “BlackBerry ile yakın bir işbirliği çerçevesinde BlackBerry 10 kullanıcılarına Skype’ı sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu da, BlackBerry 10 kullanıcılarına, ücretsiz sesli ve görüntülü arama yapma, anında mesajlaşma, yazılı mesaj atma, fotoğraf, video ve dosya paylaşmanın yanı sıra sabit hat ve cep telefonlarına Skype’ın sunduğu düşük tarifeler aracılığıyla arama yapmayı sağlayacak harika bir Skype deneyimi sunacak.” diyerek devam etti.

BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10

Yeni BlackBerry 10 modelleri, şimdiye kadarki en hızlı, en gelişmiş ve en ileri BlackBerry deneyimini sunuyor. Bu modeller, 2BG’lık RAM, 1.5 GHz çift çekirdekli işlemci ve 16 GB’lık dahili hafıza içeriyor. Ayrıca, hafıza kapasitesi, ek bir hafıza kartı aracılığı ile yükseltilebiliyor. Yeni modeller, son derece canlı ve net bir görüntü sağlamak amacıyla, en yeni piksel ve ekran teknolojilerini içeriyor. Her iki modelde bir HDMI çıkışı bulunuyor ve telefon üzerinden NFC (near field communications) teknolojisi aracılığı ile ödeme yapma ve veri alışverişi destekleniyor. Yeni BlackBerry 10 modelleri ayrıca çıkarılabilir batarya kullanıyor.

BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10 modelleri, her operatörün kendi 4G LTE ve HSPA+ bağlantıları çerçevesinde piyasaya sunulacak ve var olan tüm modeller global roaming için bağlantı desteği sunacak.  BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10 modelleri  beyaz ve siyah renk seçenekleri ile müşterilerin beğenisine sunulacak.

BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10 hakkında daha fazla bilgi için: www.blackberry.com/blackberry10

BlackBerry Mini Stereo Hoparlör, hareket halinde iken şarj özelliği içeren şarj aleti de dahil olmak üzere çeşitli şarj ve kılıf seçeneklerinin yanı sıra, BlackBerry 10 akıllı telefonları için farklı aksesuarlar da sunulacak.

Fiyatlandırma ve Pazara Sunma

Bugün İngiltere, Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere dünya çapında birçok pazarda cihazların satış tarihi ve fiyatları açıklandı.

·       BlackBerry Z10 cihazları İngiltere’de, aylık kontrat ve ön ödeme seçenekleri ile EE, O2, Vodafone, Phones 4u, BT, 3UK ve CArphone Warehouse tarafından piyasaya sürülecek. BlackBerry Z10 modelleri aylık kontrat üzerinden sunulacaktır. Fiyatlandırma operatör ve perakendeciye göre değişiklik gösterebilir.

·       BlackBerry Z10 cihazları Kanada’da, 5 Şubat itibari ile piyasaya sunulacak. Fiyatlandırma operatöre göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, perakende satış fiyatının 3 yıllık kontrat üzerinden 149,99 Dolar civarında olması beklenmektedir.

·       BlackBerry Z10 cihazları Birleşik Arap Emirliklerinde 10 Şubat itibari ile piyasaya sunulacak. Fiyatlandırma operatöre göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, perakende satış fiyatının 2.599 Dirhem (AED) civarında olması beklenmektedir.

·       BlackBerry Z110 cihazlarının Amerika’da, operatörlerin büyük bir çoğunluğu tarafından Mart’ta piyasaya sunulması beklenmekte. Operatörler yakın zamanda ön kayıt ve ön sipariş planlarını açıklayacaktır.

BlackBerry’nin global partnerlerinin çoğu ön kayıt yaptırma ve ön sipariş verme imkanı sunan web sitelerinin duyurusunu yaptı.

İşbirliği yapılan global operatörlerin ilk BlackBerry Q10 cihazlarını ise Nisan ayında satışa sunması bekleniyor. Operatörlerin lansmanlarına paralel olarak fiyat ve satış tarihleri açıklanacaktır.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir