Boeing uzaya yolcu taşıyacak

Boeing’in geliştirdiği uzay taksisi, NASA astronotlarının yanında bir turiste uzaya gitme imkânı sunuyor.

Boeing firmasının NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımak için geliştireceği “uzay taksisi” aynı zamanda bir turistin de astronotlarla birlikte yolculuk yapmasına imkân tanıyor.

Boeing Ticari Mürettebat Programı Müdürü John Mulholland, 4.2 milyar dolar tutarındaki beş yıllık anlaşmanın turistlere de koltuk satılmasını içerdiğini kaydetti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Mulholland, taşıma bedelinin ise Rus Uzay Ajansı’nın şu an turistleri uzaya taşımak için talep ettiği fiyatla rekabet edebilir ölçüde olacağını belirtti.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, 2017 yılından itibaren yeniden uzay mekiği göndermeye başlayacağını duyurmuştu. Boeing ve SpaceX firmalarının ise yeni nesil uzay uçuşlarının geliştirilmesi çalışmalarında partner olduğu kaydedilmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir