Burger King

Burger King e-atıklara karşı bilinçlendiriyor

TÜBİSAD verilerine göre Türkiye’de evsel kaynaklı yıllık e-atık miktarı yaklaşık 100 bin ton civarında seyrediyor. Genellikle çöpe atılan ya da evde saklanan e-atıkları ekonomiye kazandırarak çevreye ve ekonomiye katkı sağlamak mümkün olabiliyor.

Yine TÜBİSAD verilerine göre evlerde atık haline gelmiş ve evlerde en çok yer işgal eden E-Atıklar; tabletler, cep telefonları, aydınlatma ekipmanları, fotoğraf makineleri, yazıcılar ve kablolar (şarj kabloları, kulaklıklar vb.) olarak tespit edildi.

Burger King, kamuoyunda Sıfır Atık konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 13 Ekim Pazar günü İstanbul Caddebostan sahil restoranında “E-Atıklardan Mozaik Atölyesi” gerçekleştirdi. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) iş birliğiyle Dila Kurdoğlu’nun gönüllü girişimiyle ücretsiz olarak düzenlenen atölye, büyük ilgi gördü.

Dila Kurdoğlu, Caddebostan Burger King restoranında E-Atık bilgilendirmesi yaptı. TÜBİSAD yetkilileri ve Atölye bi'mola eğitmenlerinin eşlik ettiği etkinlikte, yuvarlak şekilli plakalara eski CD parçaları gibi e-atık malzemeler yapıştırıp boyanarak, dekoratif objeler oluşturuldu.
Dila Kurdoğlu, Caddebostan Burger King restoranında çocuklara E-Atık değerlendirme eğitimi verdi. 

TÜBİSAD yetkilileri ve Atölye bi’mola eğitmenlerinin eşlik ettiği etkinlikte, yuvarlak şekilli plakalara eski CD parçaları gibi e-atık malzemeler yapıştırıp boyanarak, dekoratif objeler oluşturuldu. Katılımcılar böylece hem yaratıcılıklarını geliştirmiş hem de e-atık konusunda da bilgi edinmiş oldu.

E-atık alanında özellikle çocuklarda erken yaşta farkındalık yaratıp, bu konuda bilinçli bireyler yetiştirmek büyük önem taşıyor. Günümüzde elektronik cihaz kullanımının yaygınlaşmasıyla e-atık miktarı da sürekli olarak artış gösteriyor.

Etkinlik süresi boyunca tüm vatandaşlar evlerinde bulunan E-Atıklarını, Burger King önündeki E-Atık toplama aracına teslim ederek geri dönüşüme kazandırdılar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir