Canovate Adyabatik

Canovate veri merkezlerini 10 kat ekonomik soğutuyor

Türk mühendisleri, bir ilke daha imza attı. Dünyanın ar-ge ve inovasyon şirketleri arasında gösterilen Canovate Group’un mühendisleri, 3 yıllık bir ar-ge çalışmasının sonunda “Canovate Endirekt Adyabatik Soğutma Santralini” geliştirdi.

Adyabatik soğutma santrali üretimi ile bu alanda üretim yapan dünyanın sayılı firmaları arasına giren Canovate Group, uluslararası testlerden geçerek en iyiler arasındaki yerini aldı.

Canovate’nin Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Canovate Endirekt Adyabatik Soğutma Santralleri, yazılım, donanım ve tasarım gibi kriterlerde yerli bir çözüm.

Geçtiğimiz yıl, Turkcell’in Ankara’da kurduğu Avrupa’nın en büyük veri merkezleri arasında gösterilen önemli projede, 28 adet Canovate Endirekt Adyabatik Soğutma Santralleri çalışır durumda Turkcell’e teslim edilmişti. Turkcell projesinin ardından, Avrupa başta olmak üzere global telekom şirketleri ile görüşmeler devam ediyor.

Adyabatik sayesinde, hiç elektrik kullanılmadan soğutma yapılıyor

Adyabatik temel olarak, havayı nemlendirerek soğutma anlamına geliyor. Nemlenen hava soğuyor ve istenilen alan, enerji kullanılmadan soğutuluyor. Temelde, elektrik kullanılmadan soğutma yapıldığı için de, en verimli sistem Adyabatik cihazları olmakta.

Dışarıdan alınan hava (free cooling) Data Center’i soğutmada yetersiz kaldığı durumunda ise, bu hava özel bir püskürtme sistemiyle nemlendirilmektedir ve böylece hiç elektrik kullanılmadan soğutma yapılmakta.

Özel bir adyabatik eşanjör ile maksimum verim elde edilmekte. Cihazlarında verimlilik oranı yanı EER değeri 30’un üstüne çıkmakta ve mevcut sistemlere göre 10 kat daha ekonomik ve verimli.

Örneğin, orta ölçekli bir veri merkezini soğutmak için yılda 100 bin TL enerji gideri ödemek yerine, adyabatik soğutma santrali cihazı ile ödenecek rakam 10 bin TL civarında olacaktır.

Adyabatik cihazlarının kullanım alanları yaygındır

Günümüzde, enerji kullanımı oldukça yüksek maliyetli. Kurum ve kuruluşlar, enerji maliyetlerini düşürmek için çalıştığından, Adyabatik soğutma santrallerine yoğun bir talep olacak.

Adyabatik soğutma cihazlarının kullanım alanları, telekom şirketleri, bankalar, finans kurumları, hastaneler, ilaç depoları, tüm veri merkezleri, spor salonları, AVM’ler gibi oldukça geniş.

Canovate Adyabatik Soğutma Santralinin, dünyadaki sayılı cihazlar arasında yer almasının nedenlerinden birisi de, adyabatik soğutma santrali, kullanıcıların istekleri doğrultusunda üretilebilmekte ve ürünün tasarımı tamamıyla Canovate Ar-Ge ekibinin eseri.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir