Casper, Exper ve Netaş FATİH Projesi için birleşti

Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojisi devleri Casper, Exper ve Netaş; eğitim ve öğretim sürecinin tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayacak FATİH Projesi için güçlerini birleştirdi. Tablet bilgisayar üretiminde birlikte hareket etmek üzere işbirliği anlaşması imzalayan üç firma, projede hedeflenen en yüksek yerlilik oranına ulaşmayı planlıyor. Sahip oldukları bilgi birikimi ve deneyimle, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa pazarlarında “Türk Markaları” olarak büyümeyi ve rekabet avantajı yakalamayı amaçlıyor.

Toplam %28’lik payla Türkiye bilgisayar pazarında en yakın rakiplerinin 2,5 katı büyüklüğündeki Casper ve Exper’in yanı sıra, Türkiye’nin en donanımlı ArGe birimine sahip, yazılım ihracatı şampiyonu, lider sistem entegratörü Netaş’tan oluşan güçbirliği, bilgisayar üretiminde 20 yılı aşkın deneyim ve bilgi-iletişim teknolojilerinde 45 yıllık birikime sahip bulunuyor. İşbirliği kapsamında, ArGe, yazılım, donanım, montaj ve hizmet gibi süreçlerde en yüksek yerlilik oranına sahip üretimi gerçekleştirmek için yapılacak teknoloji ve tesis yatırımları sayesinde, yılda 5 milyon adet üretim kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki yerli yan sanayi ve servis ağının kurulmasına öncülük eden Casper, Exper ve Netaş, FATİH Projesi’nin etkin büyümesini sağlayacak bir potansiyel sunuyor. Proje için yapılacak yatırımla kazanılacak yetkinlikler; dizüstü bilgisayar, ultrabook, akıllı cep telefonu üretiminin yanı sıra savunma, telekom, sağlık ve otomotiv gibi dikey sektörleri de doğrudan etkileyecek. Böylece, tekrarlanabilir patent ve fikri mülkiyetlerle, bölgesel ve küresel rekabette Türkiye güçlendirilecek.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  1976 yapımı Apple 300 bin dolara satışa çıktı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir