Cep faturasının yarısı vergiye gidiyor

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir, tüketicinin cep telefonu faturasının neredeyse yarısının vergiye gittiğini belirterek, “Mobil internet eğer yüzde 50’nin üzerinde büyüyorsa her sene, bunda mobil internete getirilen vergi düzenlemesinin çok büyük etkisi var. O açıdan biraz daha cesaretle yürümek lazım” dedi.

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir, tüketicinin cep telefonu faturasının neredeyse yarısının vergiye gittiğini belirterek, “Mobil internet eğer yüzde 50’nin üzerinde büyüyorsa her sene, bunda mobil internete getirilen vergi düzenlemesinin çok büyük etkisi var. O açıdan biraz daha cesaretle yürümek lazım” dedi.

Erkan Akdemir, 2013’ün sektör açısından pozitif, Avea açısından ise bir çok alanda öne çıktıkları bir yıl olduğunu söyledi. 2013’ün esas hikayesinin mobil internette yaşandığına işaret eden Akdemir, geçen yıl mobil internetin yaygınlaştığını, insanların daha fazla akıllı telefonla buluştuğu ve toplamda da hızlı bir büyümenin yaşandığını ifade etti.

Avea olarak 2013’te yüzde 11’lik bir gelir büyümesi ve 1 milyonun üzerinde abone artışı elde ettiklerini anlatan Akdemir, mobil internette ise trafik anlamında yüzde 100’e yakın, gelir tarafında ise yüzde 50’nin üzerinde bir büyümenin olduğunu dile getirdi.

Genel olarak bakıldığında 2013’ün çok pozitif bir yıl olarak geçtiğini ifade eden Akdemir, “2014’e benzer bir ivmeyle girmek, bu yıl için ilk öncü işaretlerin de pozitif olduğunu gösteriyor” dedi.

Akdemir, cep telefonu satışlarında taksidin kalkmasının pazara etkisine ilişkin, “Ocak ve şubat ayında böyle bir düzenleme olacağı varsayımından dolayı satışlar patladı, talepler öne alındı. Şubat ayında beklendiği gibi toplam satışta bir düşme var. Telefon satışları piyasasında özellikle teknoloji marketlerden kaynaklı bir küçülme yaşanıyor. İlk ayın getirmiş olduğu bir şok etkisi var ama mart ayında biraz toparlayacak gibi görünüyor. Bizim tarafta bir etkisini görmedik açıkçası. Bizim tarafta akıllı telefon satışları artarak devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Mobil iletişimde yüksek vergi oranının birebir tüketiciye yansıdığına dikkati çeken Akdemir, şunları kaydetti:

“Tüketicinin faturasının neredeyse yarısı vergiye gidiyor. Bu vergiler aşağı çekilirse direkt tüketici bundan faydalanacaktır. Toplam vergi gelirleri içerisinde çok yüksek bir pay olduğu için bununla ilgili bir düzenleme yaparken çok ihtiyatlı davranılıyor. Ama geçmişte yapılan bir takım iyileştirmelerin vergi gelirlerinde nasıl artış sağladığı, piyasayı nasıl büyüttüğü ortada. Bugün mobil internet eğer yüzde 50’nin üzerinde büyüyorsa her sene, bunda mobil internete getirilen vergi düzenlemesinin çok büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. O açıdan biraz daha cesaretle yürümek lazım.”

“Operatör markalı telefon satışlarında iddialıyız”

Avea’nın yakın zaman önce satışa sunduğu kendi markasını taşıyan akıllı telefonu Avea inTouch 3’ün, önceki modellere göre daha ileri özelliklere sahip bulunduğunu, aynı zamanda operatör markalı telefonlar içerisinde de ekran büyüklüğü ve diğer özellikleri anlamında yetenekli bir telefon olduğunu dile getirdi.

Avea olarak operatör markalı telefon satışlarında hem çıkardıkları telefonların özellikleri hem de satış adetleri anlamında iddialı olduklarını belirten Akdemir, “Avea inTouch her bir versiyonuyla bir öncekinin üzerinde bir satış rakamı yakaladı. Daha önceki modellerde 100 binin üzerinde bir satış rakamına ulaştık. Avea inTouch 3’te daha da daha iyi bir satış rakamını yakalarız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Operatörlerin işletmelere yönelik olarak hayata geçirdiği uygulamaların ciddi bir verimlilik artışı sağladığına değinen Akdemir, mobil iletişimin yaygınlaşması ve farklı endüstrilerde kullanım alanı yakalamasının işletmelerin verimliğini, maliyet yapısını ciddi manada etkileyecek sonuçlar doğurduğunu ve çok önemli katma değer sağladığını ifade etti.

“Dünyada olmayan servisler üzerinde çalışıyoruz”

Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin ise dünyanın gittiği yönün giyilebilir teknolojiler olduğunu belirterek, bu alanda dünyanın önünde olabilecek servisler üzerine çalıştıklarını söyledi.

Burada sosyal mecra ile giyilebilir teknolojilerin ilginç birleşimlerinin olduğuna işaret eden Şahin, AveaLabs’ta sadece Türkiye’de olmayan değil dünyada olmayan servisler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Avea’nın teknoloji yatırımlarını artırarak sürdürdüğünü anlatan Şahin, toplamda 90 milyon lirayı aşan bir Ar-Ge altyapısı ve proje yatırımları bulunduğunu dile getirdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir