Cep telefonunuz cüzdanınız olsun

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), ‘2023 Nakitsiz Ödemeler’  hedefi doğrultusunda, Türkiye’de NFC teknolojisi kullanılarak yapılan ödemelerin yaygınlaşması için çalışıyor.

Temassız ödemelerin cep telefonlarına taşınması ile hayatımızın vazgeçilmezi haline gelecek olan NFC (Yakın Alan İletişimi) uygulamalarında Türkiye, dünyada birçok ülkeyi geride bırakıyor. Kurulduğundan bu yana, Türkiye’de ödeme sistemlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2008 yılından bu yana NFC teknolojisi ile mobil cihazlarla ödeme yapılabilmesi için gerekli altyapı çalışmalarına hızla devam ediyor. Birçok bankanın hayata geçirdiği  mobil ödemelerle BKM, ‘2023 Nakitsiz Ödemeler’ hedefinin önemli yapı taşlarından birini daha hayata geçirmiş oluyor.

Türkiye’de NFC altyapısının gelişmesi için, 2008 yılından bu yana çalışmalar sürdürülüyor. Ödeme sistemleri konusunda öncü uygulamaları Türkiye’de dünyanın birçok ülkesinden çok daha önce geliştiren BKM’nin, NFC teknolojisi ile mobil ödemelerin hayata geçmesi üzerine kurduğu altyapı, tüm bankaları, tüm mobil operatörleri ve tüm cep telefonu markalarını destekleyecek şekilde konumlandırıldı.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “2008 yılından bu yana hızla süren sektörel yatırım ve çalışmalarımızın sonucunda, NFC teknolojisi ile mobil ödemelerin gerçekleşmesi için önemli yol kat ettik. Türkiye’de birçok banka, çalışmalarını başarıyla tamamladı. ‘2023 Nakitsiz Ödemeler’ hedefi doğrultusunda mobil ödemeler önemli bir adım olurken, NFC teknolojisi ayrıca küçük tutarlı ödemelerin kayıt altına alınması ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele gibi konularda önemli yapı taşlarından biri olarak öne çıkıyor. NFC uyumlu cep telefonlarının yaygınlığı arttıkça bankaların NFC kullanımının da artacağını düşünüyoruz”  diye konuştu.

NFC teknolojisi altyapısı sayesinde Türkiye’de mobil ödemelerin yaygınlaşması bekleniyor. NFC uyumlu mobil cihazlara sahip kart kullanıcıları, her türlü ürün ve hizmet ödemelerini cep telefonlarıyla yapabiliyor. Özellikle ulaşım alanında otobüs, tren ve metro kullanımında, günlük hayatta yapılan birçok küçük tutarlı ödeme, NFC uyumlu mobil cihazları turnikeye okutarak gerçekleştirilebiliyor. Bunun için NFC uyumlu cep telefonlarını ödeme noktasındaki temassız POS cihazına yaklaştırmak yeterli oluyor. Eğer ödeme tutarı 35 TL üzerinde ise müşteri güvenliği gereği, kart şifresi girilerek işlem onaylanıyor.

İlginizi çekebilir:  Dijital dünyanın bugünü ve geleceği konuşulacak

Önümüzdeki dönemde cep telefonları, turnikeler, otomatlar, parkmetreler,  POS’lar,  ofis, ev veya garaj kapıları, kişisel bilgisayarlar ve posterlerde uygulanacak olan NFC teknolojisi ile temassız kart okuyucularının olduğu her yerde ödeme yapılabilecek. Akıllı poster veya akıllı billboardlardan (açıkhava reklamları) bilgi ve özel indirimler alma,  kampanyalardan yararlanma, ulaşım, otopark, konser, maç biletlerini ve bina girişleri için kişisel bilgileri saklama, diğer NFC uyumlu cep telefonları ile kartvizit paylaşımı gerçekleştirilebilecek.

BKM, NFC teknolojisi ile mobil ödemelerin hayata geçmesi için düzenlediği altyapı çalışmalarının yanı sıra NFC dünyasındaki gelişme ve yenilikler hakkında sektör çalışanlarının düzenli olarak bilgilendirilmesi amacıyla NFC Merkezi’ni (nfcmerkezi.com) kurdu. Her geçen gün üye sayısı artan NFC Merkezi, tüm sektörün karşılıklı iletişime geçebileceği ve bilgi alışverişinde bulunabileceği bir yapı olarak şekillendirildi.  Bankalar ile NFC projelerinin hayata geçmesi için çalışan BKM, NFC teknolojisinin gündelik hayattaki rolü ve önemini artırmayı planlıyor.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “NFC teknolojisinin gelişimine paralel olarak, her sektörde olduğu gibi bankacılık ve kartlı ödeme sektöründe de internet ve cep telefonlarının kullanım alanı, düşündüğümüzden çok daha geniş boyutlara ulaşacaktır. Teknolojik altyapı çalışmaları devam ettikçe ve çağımızın teknolojik gelişmeleri elverdikçe, kart kullanıcılarının ödeme ve bankacılık yöntemleri de değişecektir. Ödeme sistemleri konusunda yenilikçi ve lider olan Türk bankaları, müşterilerine NFC teknolojisi ile hızlı ve kolay ödeme imkanı sunuyor. Mobil teknolojilerin gelişimi ile kartlı ödeme sektörünün Türkiye’de daha da büyüyeceğine inanıyoruz” diyor.

Dünyadaki trendler konusunda uzman olan Forrester Research firmasının yaptığı açıklamaya göre 2012 yılı içinde tüm dünyada 100 milyondan fazla NFC uyumlu cep telefonu satılması bekleniyor. Bununla birlikte, NFC teknolojisi ile temassız ödemelerin, pazarda kısa süre içinde yaygınlaşacağı öngörülüyor. Diğer bir araştırma firması Juniper Research’e göre, 2015 yılında NFC ile yapılacak toplam harcamanın 74 milyar dolara ulaşması ve bu harcamaları, ağırlıkla mağazalarda yapılacak temassız ödemelerin ve ulaşım biletlerinin oluşturması bekleniyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir