CHP’li vekilden Pardus hakkında soru önergesi

Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Balıkesir Milletvekili Gümüş, TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli işletim sistemi Pardus hakkında hazırladığı soru önergesinde şu ifade ve sorulara yer verdi:

“TÜBİTAK tarafından 2003 yılından beri kullanımda olan Pardus yerli işletim sisteminin geçtiğimiz günlerde 2013 sürümü kullanıma sunuldu. Yeni sürümle birlikte Pardus’un internet portalı ve çağrı merkezinin de hizmete girdiği ilan edildi. Ulusal basında yer alan yorumlara göre; Pardus’un açık kaynaklı işletim sistemi olarak bugüne kadar elde ettiği birikimin yeteri kadar değerlendirilmediği ve hatta heba edildiği belirtiliyor.

Bu bağlamda;

1. Pardus’un geçen yıl ULAKBİM’e devredilmesi ile birlikte web sitesinin niteliğini yitirdiği ve Pardus ile ilgili güncel gelişmelerden haber almanın güçleştiği iddia ediliyor. Bu iddialar doğru mudur?

2. Pardus’un resmi internet sitesinde yeni sürümün sunumu ve ekran görüntüleri niçin yer almamaktadır?

3. Resmi internet sitesinin DNS kayıtlarının dahi yapılmadığı iddiası doğru mudur?

4. Pardus gönüllüleri ile projenin bağının koparıldığı ve projenin asıl kazancı olan gönüllü desteğinin yitirildiği iddia ediliyor. Bu iddialar doğru mudur?

5. TÜBİTAK’ta yönetim değişikliği ile birlikte ve sonrasında kaç yazılımcı ve internet geliştiricisi işten ayrılmıştır? Bunların kaçı Pardus üzerine çalışmaktaydı?

6. Pardus işletim sisteminin geliştirilmesi için bugüne kadar harcanan yatırım tutarı ne kadardır?”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir