Ciliv: Ayakta kalmak inovasyonla mümkün

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği, Türk Elektronik Sanayi’nin stratejilerine ışık tutacak, ekosistemin güçlendirilmesine destek olacak ve ortak akıl oluşturmada sektör dayanışmasını kuvvetlendirecek bir platform yaratmak amacıyla TESİD Vizyon Sohbetleri düzenliyor. Vizyoner konuşmacı olarak Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katılımıyla 19 Mart Çarşamba tarihinde yapılan ilk toplantı, TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay’ın ve TESİD Genel Sekreteri Enver İbek’in ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda elektronik ve teknoloji sektöründen yöneticiler bir araya geldi.

Türkiye’nin “Orta ve üst teknolojide bölgesel lider olma” hedefinin gerçekleşmesinde, elektronik ve elektroniğin etkileşimde olduğu bilişim, savunma, otomotiv, havacılık gibi birçok sektöre önemli görevler düştüğünü belirten C. Müjdat Altay “ Yüzyılımızın en nitelikli işgücünü barındıran elektronik sektörünün hedefi, bölgede Ar-Ge ve üretim üssü haline gelerek elektrik ve elektronik alanında dünya pazarında söz sahibi olmak. Bu hedefi ancak kamu, sanayi, üniversite işbirliğini artırarak gerçekleştirebiliriz. Elektrik ve elektronik sektörü; tek başına bir sanayi sektörü olmaktan çıkarak, yansıttığı teknolojiyle diğer tüm sektörlerin gelişmesine ve verimliliğin artmasına katkı sağlayan bir sektöre dönüştü. Ulusal ihracat stratejisi oluşturulurken, dış pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlayacak hedef sektörlerin başında elektrik ve elektronik sektörü geliyor. Elektronik sektörü 2013 yılında yaklaşık 6,6 milyar ABD Doları ihracat gerçekleştirdi. Sektörün 2013 yılı üretim rakamı ise 13 milyar ABD
Dolar oldu. 2023 yılında, dünya ihracatının 34 trilyon dolara, elektrik-elektronik sektörü ihracatının ise 7 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu rakam, sektörün toplam ihracat içindeki payının yüzde 21’e çıkacağını gösteriyor.” dedi.

Vizyon Sohbetleri 2014 etkinliğine vizyoner konuşmacı olarak katılan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv yaptığı konuşmada; “Yeni dünyada şirketlerin ayakta kalabilmesi ancak teknolojik inovasyonla mümkün. Yeni dünyanın belki de en önemli olayı mobil internetin insanlığa etkisi. Bilgiye ulaşmak çok önemli. Teknoloji devriminin geliştirdiği bu yeni dünyada kurum ve şirketlere çok önemli görevler düşüyor. Teknoloji ve inovasyonla farklılaşmak kilit önem taşıyor. Bu anlamda yönetici ve lider olmak arasında fark var. Liderin en önemli özelliği geleceği iyi okumak ve şirketini ona göre konumlandırmak. Turkcell olarak bizim odak noktamız inovasyon. Bunu siz de yaptığınız zaman, inovasyonu odağınıza aldığınız zaman başarı sizden kaçamaz.” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir