Çin bilgisayar savaşı tatbikatı yapıyor

Çin resmi haber ajansı Şinhua, Çin Ordusu’nun önümüzdeki ay dijital teknoloji kullanan birimler dahil yeni muharip güçlerin katılacağı bir tatbikat düzenleyeceğini açıkladı.

Ajansa göre Çin Ordusu ilk kez bir tatbikatta ‘bilgisayar savaşları’nda kullanılacak dijital muharebe güçlerine yer verecek.

Öte yandan Başkan Obama’nın, Amerika’nın kritik önem taşıyan savunma sistemlerini hedef alan siber saldırılara ilişkin haberlerin ardından önümüzdeki hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le biraraya gelip siber güvenlik konusunu ele alacağı bildiriliyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Amerikalı yetkililer, son gelişmelere ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı, ancak Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, California’da buluşacak iki liderin siber güvenlik konusunu mutlaka konuşacağını söyledi. Carney, siber güvenliğin, Amerikalı yetkililerin Çinli mevkidaşlarıyla her biraraya gelişlerinde gündeme getirdikleri  konuların başında geldiğini kaydetti.

Washington Post Gazetesi hafta başında Çinli siber casusları en hassas ve ileri Amerikan silah sistemlerine girmekle suçlayan gizli bir savunma raporundan bölümler yayınlamıştı. Rapora göre Çinli  bilgisayar korsanları girmeyi başardığı sistemler arasında  Patriot füze savunma sistemi ve donanmaya ait Aegis balistik füze savunma sistemi bulunuyor.

Siber saldırıda  F/A-18 savaş uçakları, Black Hawk helikopterleri ve son model  F-35 Müşterek Taaruz Uçağı’nın da hedef alındığı bildiriliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir