iPhone - cep

Çin’de ABD ürünlerine boykot, iPhone kullanana ceza

Çin’de bazı şirketler, telekom devi Huawei’nin Mali İşler Başkanı’nın ABD’nin talebi üzerine Kanada’da gözaltına alınmasından sonra, başta Apple olmak üzere Amerikan ürünlerine karşı boykot kampanyası başlattı.

Huawei’nin sahibinin kızı olan Meng Wanzhou, İran’a yaptırımları deldiği suçlamasıyla gözaltına alınmış, elektronik kelepçe takmak ve 6 Şubat’ta yeniden mahkemeye çıkarılmak üzere 10 milyon Kanada doları kefaletle serbest bırakılmıştı.

iPhone ve Mac kullana para cezası

Şenzen merkezli elektronik parça üreticisi Menpad, iPhone ve Mac gibi Apple ürünleri kullanan personeline, cihazların değerini kadar para cezası verileceğini açıkladı.

Apple ürünü kullananların üyeliği iptal edilecek

Şangay’daki Nançong Ticaret odası, Apple kullanan şirketlerin üyeliğine son vereceğini duyurdu. Şiçuan’daki RYD adlı bilgi teknolojileri şirketi, Huawei marka telefon alacak personeline yüzde 15 oranında teşvik sağlanacağını bildirdi.

Çin Komünist Partisi‘nin yayın organı “Halkın Günlüğü” gazetesinin başyazısında da Meng’in gözaltına alınmasıyla ilgili olarak “Medeni bir ülkede, bir Çin vatandaşına insanlık onuruna aykırı olarak azılı suçlu muamelesi yapılması ve temel insan haklarının çiğnenmesi insanları neden öfkelendirmesin?” denildi.

Japon şirketlerine boykot düzenlenmişti

2012’de Güney Çin denizinde tartışmalı adalar nedeniyle Japonya’yla yaşanan gerginlik sonrası Japon ürünlerine karşı boykot kampanyası başlatılmış, ülke genelindeki protestolarda Japon şirketlerine saldırılar düzenlenmişti.

2008’de de Fransa’nın Tibet’in bağımsızlığına destek veren açıklamaları sonrasında benzer protestolar düzenlenmişti.

Protestolar yönetim onay verirse büyür

Oxford Üniversitesi Çin Araştırmaları Merkezi’nden Rana Mitter, CNN’e açıklamasında Amerikan ürünlerine boykotun daha önceki boykot kampanyalarıyla benzerlik taşığını belirterek “Ancak bu kampanyalar, resmi onay olmazsa, 2012’de Japonya protestolarındaki kadar tırmanmaz” dedi.

İfade özgürlüğümüzü kullanıyoruz

500 üyesi olduğu belirtilen Nançong Ticaret Odası Genel Sekreteri Luo Qiang, hükümetin talimatıyla hareket etmediklerini, boykot kararlarının “sıradan Çin vatandaşlarının” öfkesini yansıttığını söyledi. Luo, “Topumuz tüfeğimiz yok. Sıradan vatandaşlar olarak ifade özgürlüğümüzü kullanıyoruz” dedi.

BBC’nin haberine göre, ülkede Şincan Nor-West Star Bilgi Teknolojisi gibi bazı şirketler de Apple‘ın adını geçirmeden, Huawei ve diğer Çin mallarına destek kampanyası başlattı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir