Huawei Meng Wanzhou

Çin’den Kanada’ya Huawei veliahtı konusunda uyarı

Pekin, İran’a yaptırımları deldiği suçlamasıyla Kanada’da gözaltına alınan ülkenin teknoloji devi Huawei’nin yöneticisinin derhal serbest bırakılmasını, aksi halde bunun sonuçlarının olacağı uyarısını yaptı.

Çin Kanada büyükelçisini bakanlığa çağırdı

Çin hükümeti, ülkenin teknoloji şirketi Huawei’nin yöneticisi Meng Wanzhou’nun Kanada’da gözaltına alınması üzerine Kanada’nın Pekin Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Pekin gözaltı kararını protesto etti

Resmi haber ajansı Şinhua’nın verdiği bilgiye göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yuçeng Cumartesi günü görüştüğü Kanada Büyükelçisi John McCallum’a Pekin’in, gözaltı kararını protesto ettiğini bildirdi.

1 Aralık’ta Vancouver’da gözaltına alınmıştı

Çin teknoloji devi Huawei’nin Mali İşler Sorumlusu ve şirketin kurucusu Ren Zengfei’nin kızı Meng Wanzhou İran‘a uygulanan yaptırımları ihlal ettiği suçlamasıyla ABD’nin şikayeti üzerine 1 Aralık’ta Vancouver’da gözaltına alınmıştı. Washington yönetimi, Meng’in ABD’ye iade edilmesini talep ediyor.

Huawei: Yasalara aykırı, akıl almaz, insafsız ve alçakça

Kanada’dan Meng’i serbest bırakmasını talep eden Bakan Yardımcısı Le, aksi takdirde bunun sonuçlarının olacağını söyledi. Le, Huawei yöneticisinin gözaltına alınmasının “yasalara aykırı, akıl almaz, insafsız ve alçakça” olduğunu belirtti.

Her bir suçlama için 30 yıl hapis

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, çok sayıda finansal kuruluşu dolandırmakla suçlanan 46 yaşındaki Meng, ABD yasalarına göre her bir suçlama için 30 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Cuma günü Vancauver’de kefalet duruşması için hâkim karşısına çıkan Meng hakkındaki karar Pazartesi gününe ertelendi.

‘İhracat kontrollerine saygılıyız’ demişti

Huawei‘den yapılan açıklamada, şirketin faaliyet gösterdiği ülkelerin yasa ve kurallarına uyduğu ve Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği’nin yaptırım kararlarıyla ihracat kontrollerine saygılı olduğu belirtilmişti.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  İranlı 70 teknoloji şirketi işbirliği için İstanbul’a geliyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir