Çin’in serbest ticaret bölgesinde Facebook ve Twitter serbest

Hong Kong’da bir gazete, Çin’in, Şanghay’da planlanan bir serbest ticaret bölgesinde, Twitter ve Facebook gibi yasak sosyal medya araçlarına kullanım izni vereceğini açıkladı.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, ismi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, yabancı telekom şirketlerinin de bölgede internet hizmeti vermek üzere başvuruda bulunabileceğini açıkladı. Facebook ve Twitter, Şincan eyaletindeki isyanların ardından 2009 yılı ortalarında yasaklanmıştı.

Muhabirler, Çinli liderlerden, nüfusun büyük kesimi için ağır sansür uygulanan interneti serbest bırakma işareti görmediklerini belirtiyor. Çin’in, hükümete yönelik eleştirileri engellemek amacıyla internet erişimini sınırladığı düşünülüyor.

Şanghay’da açılması için onay verilen serbest ticaret bölgesinin, Çin’in para birimi Yuan’ın konvertibilitesi, faiz oranlarının serbest bırakılması ve doğrudan dış yatırımlar ve vergilendirme reformları bakımından test işlevi görmesi bekleniyor.

Securities Times gazetesi, bölgenin 29 Eylül’de açılacağını duyurmuştu. South China Morning Post, ismi açıklanmayan hükümet yetkilisinin, yabancı yatırımcıların kendilerini “evindeymiş gibi” hissetmesi gerektiğini söylediğini kaydetti.

BBC’nin haberine göre, yetkili, “Facebook’a giremez ya da New York Times okuyamazlarsa doğal olarak serbest ticaret bölgesinin Çin’in diğer bölgelerine kıyasla ne kadar özel olup olmadığını düşünmeye başlarlar” dedi.

New York Times gazetesine, geçen yıl eski Başbakan Vın Ciebao’nun (Wen Jiabao) ailesinin büyük bir birikim sağladığına dair bir haber yayınlaması üzerine yasak getirilmişti. Twitter, Facebook ve New York Times konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir