‘Çirkin Goril’ ABD’nin teknolojik sırlarını çaldı

ABD mahkemesi, Çin ordusu mensubu 5 kişiyi ABD’li şirketleri siber casusluk yöntemiyle takibe almakla suçladı. Çinli sanıkların bilgisayar korsanlığı yaparak stratejik şirket bilgileri çaldığı iddia ediliyor.

ABD büyük jürisinin kararında, Çin ordusu mensubu 5 kişinin özellikle nükleer enerji, demir-çelik ve güneş enerjisi sektörlerinde faaliyet gösteren ABD’li şirketlerin bilgilerini çalmakla suçlanıyor.

Kararda United States Steel Corp, Alcoa ve Allegheny Technologies şirketlerinin bilgisayar korsanlarının saldırısına maruz kaldığı öne sürüldü.

Bu kararla birlikte ABD ilk kez yabancı ülke vatandaşları için siber casusluk suçlamasında bulunmuş oldu.

Başsavcı Eric Holder, yaptığı basın açıklamasında “Çalınan hassas şirket bilgileri ve ticari sırlar bu kez çok kritik boyutta. Sert ve kararlı bir yanıt verilmesi gerekiyordu” dedi.

Holder, Obama yönetiminin ABD şirketlerini illegal yollarla sabote etmeye çalışan kimseye izin vermeyeceğini de ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı henüz ABD’de alınan kararla ilgili bir açıklama yapmadı. Suçlu bulunan Çinli isimlerin daha önce de ABD şirketlerine yönelik casusluk faaliyetleri düzenlediği iddia ediliyor.

Mahkeme kararında, sanıklardan Wang Dong’un UglyGorilla (Çirkin Goril) bilgisayar korsanı ismini kullanarak çeşitli ABD şirketlerine siber saldırılar gerçekleştirdiği öne sürülüyor.

ABD 2012 yılında ABD Adalet Bakanlığı özel bir birim kurmuş ve siber casusluk suçlarını araştırmak için yeni personel istihdam etmeye başlamıştı.

BBC’nin haberine göre, bu birimin kurulmasının ardından bir yabancı ülke vatandaşı aleyhine açılan ilk dava da, Çinli ordu mensuplarının yargılandığı dava olmuştu.

ABD Ulusal İstihbarat Tahmini raporunda, siber casusluğun ülke ekonomisine 24 ila 120 milyar dolar maliyet çıkardığını belirtiliyor ve Çin’in uzak ara en çok siber casusluk faaliyeti yürüten ülke olduğu vurgulanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir