Cisco TelePresence ile hastalara sağlık hizmeti

Cisco ve Swisscom’un gerçekleştirdiği ve 2 yıl sürecek olan pilot proje kapsamında İsviçre’deki 200 eczaneye kurulan TelePresence Video İletişim Sistemleri ile eczanelerde gelişmiş tele-sağlık hizmeti sağlanıyor. netCare adı verilen hizmet ile hastalar eczanelerde danışman tıp doktoruyla video bağlantısı üzerinden görüşebiliyor ve sorularını yöneltebiliyor.   Cisco TelePresence sistemi İsviçre’nin tele-sağlık merkezi MEDGATE’te bulunan tıp doktorlarını danışmanlık odalarına bağlıyor.

Her bağlantının ucunda bir mikrofon, kamera ve 24 inç full HD ekrana sahip EX90 sistemi bulunuyor. Doktor ve hastaların birbirlerini aynı odadaymış gibi görüp duyabildikleri sistem, sıradan bir doktor ziyareti ve görsel muayene tecrübesini bire bir yaşatıyor.   İhtiyaç duyulan durumlarda TelePresence sistemi tanısal donanım, ek monitör gibi ek parçalarla geliştirilebilir ve kalp atış hızı, kan basıncı ve ateş ölçme gibi tanı yöntemleri için kullanılabilir.

Bilgilerin hasta ve doktor arasında yüksek derecede güvenli, hızlı bir bağlantı üzerinden paylaşıldığı Cisco TelePresence sistemi ile kullanıcıların gizliliği tamamen korunuyor. Ek olarak hastaların gizliliğinin korunması için danışmanlık hizmeti ayrı bir odada veriliyor.

TelePresence sistemi ile desteklenen tele-sağlık hizmetlerinin Türkiye’de de verimli uygulama alanlarının olacağını düşündüklerini vurgulayan Cisco İşbirliği Çözümleri Bölge Satış Direktörü Vedat Tüfekçi ‘Özellikle doktor açığı bulunan illerde hizmet veren tıp merkezlerinde bu sistemin vatandaşların temel sağlık hizmetlerini verimli ve hızlı bir şekilde alması için faydalı olacağına inanıyoruz. Cisco TelePresence sistemleri ile yaşlıların ve engelli vatandaşların hizmet alabilmesi, bir sağlık kuruluşuna gitmeye gerek duyulmayan basit rahatsızlıkların teşhis ve tedavisinde destekleyici bir hizmet sağlanabilir ve sağlık sisteminin yükünün hafifletilmesine destek olunabilir.” dedi.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Epson, baskı maliyetinde tasarruf vaad ediyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir