‘Çocuklar 13 yaşından önce sosyal medyaya girmemeli’

Dijital ve medya okuryazarlığı eğitimi konusunda ABD’nin önde gelen otoritelerinden biri olan Prof. Renee Hobbs, FMV Işık Okulları’ndaki konferansında çocukların 13 yaşından önce sosyal medya kullanıcısı olmamasını önerdi.

FMV Işık Okulları, dijital ve medya okuryazarlığı eğitimi konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olarak kabul edilen Prof. Renee Hobbs’u konuk etti.

Prof. Renee Hobbs,  FMV Işık Okulları öğrencileri ile interaktif bir konferansta biraraya gelerek gençlere, dijital medya okuryazarlığı konusunda önemli ipuçları verdi. Hobbs, iletişim araçları ve imkanlarıyla çevrildiğimiz bu dijital çağda medya araçlarından alınan mesajların sorgulanması ve analiz edilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Çocuk medya izleme alışkanlığını evde öğreniyor

Prof. Hobbs, dijital medya okuryazarlığının günümüzde özellikle büyüme çağındaki çocuklara kazandırılması gereken bir yetenek olduğunu belirtti. Çocuğun bilgi ve eğlence arasındaki tercihi yaparken aile başta olmak üzere öğretmenlere de önemli görev düştüğünü hatırlatan Hobbs, ‘’çocuklar medya izleme alışkanlıklarını önce evde öğreniyor. Anne, babanın medya ile kurduğu ilişki bu açıdan çocuğa model oluşturuyor. Çocuk, onlardan gördüğü alışkanlıklarla kendi medya izleme alışkanlıklarını şekillendiriyor’’ dedi.

Dijital şiddet eğlence gibi algılanıyor

Medya okuryazarlığını ‘neyi, neden izlediğini sormak, verilen mesajın anlamını, bu mesajın hedef kitlesini ve amacını sorgulamak’ olarak tanımlayan Prof. Renee Hobbs, günümüzde çok tartışılan konulardan biri olan ‘dijital şiddet’e de değindi. Dijital şiddetin bazen çocuklarda çeşit eğlence aracı olarak algılandığına dikkat çeken Hobbs, şiddet ve eğlence arasındaki ayrımın çok iyi yapılmasını önerdi.

ABD’de 10 çocuktan 4’ünün cep telefonu ve Facebook hesabı var

Prof. Renee Hobbs, ABD’de 10 yaşı ve altındaki çocukların yaklaşık yüzde 40’ının Facebook hesabı ve mobil telefonu olduğuna dikkat çekti. Bu yaş grubu için sosyal medyanın riskler barındırdığını belirten iletişim uzmanı, çocukların 13 yaşından önce sosyal medyada korunması yönünde ebeveynlerinden ve öğretmenlerinden rehberlik alması gerektiğini belirtti.

Sosyal medya ve dijital iletişim araçlarını değerlendirirken madalyonun diğer yüzüne de bakmak gerektiğini söyleyen Hobbs, çocukların sosyal medyayı yaratıcı ve araştırmaya dönük kullanması halinde hem güç hem de sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişeceklerine dikkat çekti.

Prof. Renee Hobbs kimdir?

İletişim Bilimleri Profesörü ve University of Rhode Island bünyesinde bulunan ve içerisinde Gazetecilik, Film/Medya, İletişim Araştırmaları, Halkla İlişkiler, Yazı ve Hitabet, Kütüphane ve Enformasyon Yüksek Lisans programları barındıran Harrington School of Communication and Media’nın kurucu direktörü olan Prof. Hobbs,  1990’ların başında, Harvard Graduate School of Education bünyesinde Harvard Institute on Media Education’ı kurarak, ABD’nin ilk ulusal “medya okuryazarlığında öğretmen eğitimi” programını hayata geçirdi.

Medya okuryazarlığı yeterlikleri ve akademik başarı arasındaki ilişki üzerine uzmanlaşan Prof. Hobbs’un aralarında Dijital ve Medya Okuryazarlığı (2011) dahil olmak üzere dört kitabı ve akademik ve profesyonel dergilerde yayımlanan düzinelerle makalesi bulunuyor.

Ulusal Medya Okuryazarlığı Eğitimi Derneği kurucularından olan Prof. Hobbs, çok sayıda ödül kazanan eğitsel multimedya malzemelerinin yaratıcısı olup, Journal for Media Literacy Education’ın kurucu editörlerinden biri.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir