Dijital dünya 2017’de 16 Zettabyte’a ulaşacak

Dünyanın en büyük veri depolama çözümleri üreticisi Seagate’in Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Horn, dijital dünyanın her geçen saniye biraz daha büyüdüğünü ve 2017’de bu büyüklüğün 16 Zettabyte’a ulaşacağını belirtti.

Kullanıcıların data üretimine geçmesiyle birlikte 2000’li yılların başından bugüne kadar dijital dünyada inanılmaz bir büyümenin gerçekleştiğini belirten Horn, var olan içeriğin paylaşımının da bunda en büyük etken olduğunu söyledi.

Bu gelişimin bulut hizmeti sağlayan firmaları etkileyebileceğine değinen Horn, firmaların operasyon maliyetlerini en aza indirmeye çalışacağını ve yenilikler aramaya başlayacağını söyledi.

Bulut bilişim hizmetlerinin geleceğe dair en önemli yatırımlardan olduğunu belirten Scott Horn, bu alanda hizmet veren firmaların gelecekte kapasite sıkıntısı yaşayabileceğini belirterek, dünyanın en fazla kapasiteye sahip diski olan Seagate Enterprise Capacity 3.5 HDD v4’ü piyasaya sunduklarını açıkladı. Diskin kapasitesi 6TB. Halihazırda satışta olan disklerdeki en yüksek kapasite 4TB ile sınırlıydı.

Seagate 6TB’lık bu disk ile özellikle bulut tabanlı veri merkezlerinin, işletmelerin ve büyük veriye sahip şirketlerin artan kapasite ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

*16Zettabyte= 17.592.186.044.416 GB

*16Zettabyte= 18.014.398.509.481.920 MB

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir