Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü kaybettik

Türkiye’de internetin öncü isimlerinden, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Türkiye’de İnternet Konferansları’nın organizasyonunu üstlenen Doç. Dr. Akgül, Türkiye’de internetin yaygınlaşması için büyük çaba harcayan bir akademisyendi.

Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük eden Doç. Dr. Akgül, Linux Kullanıcıları Derneği’nin kurulmasının ardından ilk 8 yılında da yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştü.

Doç. Dr. Akgül, LKD’nin uzun yıllardır gelenek haline gelen ve onbinlerce kişiye ulaşan Özgür Yazılım ve Linux Günleri (Şenliği), Akademik Bilişim Öncesi Kurslar, Linux Yaz Kampı etkinliklerinin de öncüsü ve destekleyicisi olmuştu.

69 yaşında kaybettiğimiz Doç. Dr. Mustafa Akgül’ün cenazesi, 15 Aralık 2017 Cuma günü ikindi namazının ardından Ankara Doğramacızade Ali Paşa Camisi’nden kaldırılacak ve Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Mustafa Akgül kimdir?

1970 ODTÜ İnşaat Mühendisliği, 1974 ODTÜ Matematik/Yöneylem mezunu olan Mustafa Akgül, 1981 yılında Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı.

University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapmış ve 1987’den beri Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalışmaktaydı.

İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, ve TOBB Sektör Kurulu üyeliği ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyesi görev yapmıştır.

İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerini de yerine getirmiştir. İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim, ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer almaktaydı.

Akgül, ilk basılı Türkçe İnternet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir