Doğum Bildirimi Sistemi’nde e-imza kullanılacak

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı genelge ile her ilde gerçekleşen doğumların sisteme kaydedilmesi talimatını verdi. Genelgede, e-İmza’nın elle atılan imza ile aynı hukuki değeri taşıdığı hatırlatılarak, düzenlenecek doğum raporunun nüfus müdürlüklerince doğum tesciline esas dayanak belgesi olarak doğum bildirimlerinde kabul edileceği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı kayıtsız doğumların önüne geçmek için nüfus hizmetleri yasasında bulunan ‘Doğum bildirim sistemi’nin kurulması için harekete geçti. Artık, her ildeki doğumlar sisteme kaydedilecek. Sağlık personeli nezaretinde yapılan ölü veya canlı doğumlar için düzenlenecek olan doğum raporu, e-İmza’lı ve barkodlu olacak. Bakanlığın yayımladığı genelgede, e-İmza’nın elle atılan imza ile aynı hukuki değeri taşıdığı hatırlatılarak, düzenlenen doğum raporunun nüfus müdürlüklerince doğum tesciline esas dayanak belgesi olarak doğum bildirimlerinde kabul edileceği bildirildi.

“Sistem kayıtsız doğumların önünü kesecek”

Genelgeyle ilgili konuşan TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı doğum bildirim sisteminin kamu kurumlarının dijitalleşmesi çalışması adına oldukça önemli olduğunu kaydetti. Doğum raporunun, e-İmza’lı ve barkodlu olacağını belirten Nevruz, “Genelgeye göre; ölü veya canlı doğumlar için Ulusal Raporlama Sistemi üzerinden üretilen, doğum raporu e-İmza’lı ve barkodlu olarak düzenlenecek. Doğum Bildirimi Sistemi sayesinde tüm ölü veya canlı doğumlar kayıt altına alınacak. Uygulamayla kayıt dışı doğumların önüne geçilecek” dedi.

“Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip”

Bakanlığın yayımladığı genelgede e-İmza’nın elle atılan imza ile aynı hukuki değeri taşıdığını bir kez daha hatırlattığını belirten Nevruz, “Bilindiği üzere e-İmza, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler. E-İmza, elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler” diye konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir