Dünya Kupası mobil internet altyapısı Ericsson’a emanet

Dünya Kupası, Avrupa’nın gelmiş geçmiş en kapsamlı ‘kitlesel çoklu giriş-çoklu çıkış’ (Massive MIMO) kurulumuna ev sahipliği yaptı. Sektörün ilk 5G NR özellikli radyosu Ericsson AIR 6468, 14 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasındaki maçlara ev sahipliği yapan şehirlerde 40’ı aşkın alana kuruldu. Massive MIMO, 5G teknolojisine giden yolun önünü açarak mobil iletişim devriminde önemli bir rol oynuyor.

Ericsson ve Rus telekom operatörü MTS, Avrupa’nın şimdiye kadarki en kapsamlı Massive MIMO (kitlesel çoklu giriş-çoklu çıkış) kurulumu ile Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’na katılan yüz binlerce futbol taraftarına üstün bir mobil geniş bant deneyimi yaşatmak için güçlerini birleştirdi.

Futbolseverler, turnuvanın düzenleneceği 11 şehirden yedisindeki stadyumlarda, taraftar alanlarında, seçili toplu taşıma noktalarında veya Rusya’nın en ünlü simgelerinde yüksek veri hızının keyfini çıkarıyor.

NR özellikli radyo LTE’yi destekleyecek biçimde ve 5G NR standardıyla uyumlu tasarlandı. 64 verici ve 64 alıcı anteniyle birlikte 5G eklentilerimizi hem kitlesel (massive) MIMO hem de çok kullanıcılı (multi-user) MIMO için destekliyor.

Massive MIMO, sistem kaynaklarının akıllı bir şekilde yeniden kullanımı sayesinde, koordine edilmiş hüzme oluşturma (beam forming) ve hüzme yönlendirilme (beam steering) özelliğiyle aynı zaman ve frekans kaynaklarını kullanarak veriyi birden fazla kullanıcı cihazına ileterek kapasiteyi geliştiriyor. Massive MIMO, operatörlerin şebekelerini 5G geleceğine hazır hale getirmesine yardımcı oluyor.

MTS Teknoloji ve BT Genel Müdür Yardımcısı Andrei Ushatsky konuyla ilgili olarak, “Ericsson donanımını kullanan Massive MIMO teknolojisi şebeke kapasitesini önemli ölçüde artırarak futbol taraftarlarının hız veya kaliteden ödün vermeden tek bir lokasyonda yüksek hızlı mobil internet kullanmasını sağlıyor” dedi.

Ericsson Avrupa ve Güney Amerika Pazarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Arun Bansal şunları ekledi:

“MTS için turnuvanın düzenleneceği yedi şehirde kurduğumuz Massive MIMO sayesinde yüz binlerce futbolsever ultra yüksek veri hızını deneyimleme şansını yakalayacak. Yüksek hızda bağlantı ihtiyacı olan uygulamalar taraftarların maç keyiflerinde büyük bir rol oynuyor. İster maçta, ister taraftar alanında, isterse seçili başka bir yerde taraftarların hiç olmadığı kadar iyi bir mobil deneyim yaşamalarını sağlamak için MTS ile güçlerimizi birleştirmekten mutluluk duyuyoruz.”

14 Haziran’da başlayıp 15 Temmuz’a kadar sürecek bu bir aylık turnuva için dünyanın her bir köşesinden 1,5 milyonu aşkın futbolseverin Rusya’ya akın etmesi bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir