Dünyanın ilk GPS solar saati: Seiko Astron

Gezegenin neresinde olursanız olun doğru saati aramak nihayet sona erdi. Seiko, kendi çatısı altında patentli, düşük enerji tüketimli GPS alıcısını geliştirerek, GPS uydularının global ağını kullanarak GPS sinyallerini alan ve zaman dilimlerini, saati ve takvimi belirleyen saati yarattı. Saat, dünyadaki 39 ayrı saat dilimini algılayabiliyor.

Bu çığır açan yeni saatin ismi Astron. 1969’da sunulan dünyanın ilk quartz kol saatinin ismi ile anılan Seiko Astron, saat yapım teknolojisinde yeni bir çağ açıyor. Seiko Astron, tüm dünyada bu sonbaharda aynı anda satışa sunulacak.  Bu, şimdiye kadar üretilen en akıllı saat olabilir mi?

Seiko Astron GPS Solar. Dünyanın ilk gerçek global saati. Dünyanın her noktası, GPS uydu ağının erişimindedir. Seiko Astron, günde bir kez otomatik olarak saat bilgisini alır. Ayrıca istenildiğinde dünyanın yörüngesindeki dört ya da daha fazla GPS’e bağlanarak yerini, zaman dilimini ve doğru saati belirler. İbreler Atom Saati hassasiyeti ile otomatik olarak doğru saati gösterir. Yeni Seiko Astron, güneş ışığı ile çalıştığından pil değişimi gerektirmez. Ayrıca Sonsuz Takvim işlevi sayesinde her zaman doğru tarihi gösterir.

Seiko Astron tek bir model değil, bir koleksiyon olarak sunuluyor. Lansmanın anısına 2500 ile sınırlı sayıda üretilen bir model, yüksek yoğunlukta titanyum kasa ve seramik bezel ile üretildi. Kasanın yanlarına uygulanan girintiler sayesinde hem dayanıklılık hem de hafiflik sağlandı. Kasanın yüksek yoğunluktaki titanyum malzemesi, çelik kadar dayanıklı ancak çeliğin sadece %60’ı ağırlıkta. Modelle birlikte, herhangi bir silikondan dört kat daha dayanıklı malzemeden üretilmiş silikon kayış da veriliyor.

Ayrıca yüksek yoğunlukta titanyumdan ve paslanmaz çelikten üç ayrı model daha bulunuyor. Tümü aynı işlevlere ve ikinci zaman için alt kadran, uçak modu göstergesi ve özel yansıma yapmayan safir cam gibi ileri özelliklere sahip.

Kadranın şıklığı ve kolay okunurluğu, saatin gösterdiği bilgilerin zenginliğini içinde barındırıyor. Alışılmış takvim ve ikinci zaman göstergesine ek olarak, ilgili düğmeye basıldığında saat 10 poziyonundaki göstergede, GPS sinyalinin durumu da gösteriyor. Tek bir bakışta bir GPS sinyali alınıp alınmadığını, kaç tane uydudan aldığını ve Yaz/Kış Saati uygulamalarını görebilirsiniz.

Sınırlı sayıda üretilen modelde, girintili yan yüzeyler hafiflik kazandırırken, yüksek yoğunluktaki titanyum ise dayanıklılık kazandırır. Seiko Astron ihtiyacı olan tüm gücü kadranından soğurulan ışıktan alır.

Neden şimdi ve neden Seiko? Seiko’nun Solar teknolojisi GPS ile birleştirmek, 100’den fazla patentle sonuçlanan yıllar süren titiz ve çığır açan araştırma ve geliştirmeyi gerektirdi. Sadece Seiko’nun ileri enerji-verimli teknolojisi, dört ya da daha fazla GPS’ten sinyal alan, çok düşük güç tüketimli minyatür GPS alıcısını yaratabilirdi.

Sadece Seiko’nun mikro-mühendislikteki rakipsiz yetenekleri, bu teknolojiyi 47 mm çapında ve 135 gr ağırlığındaki bir kol saatine (yüksek çözünürlükte titanyum kasa ve bilezikli) sığdırabilirdi. Ve sadece Seiko’nun entegre devre üretimindeki ileri uzmanlığı, bir saatin dünyayı bir milyon kareye bölmesini ve her birine saat dilimi atamasını sağlayabildi.

Seiko Astron yetenekli olduğu kadar kullanılması da eğlenceli. Uçaktan indiğinizde tek bir tuşa basarak saat dilimi ayarını otomatik olarak yapabilirsiniz. Saatin kendini ayarlaması sadece 6 saniye ve lokasyonu saptaması 30 saniye sürer. Sonrasında ister sabit ister hareket halinde olur saati ayarlar. Böylece eğer gökyüzünü görebiliyorsanız saati de biliyor olursunuz.

Ayrıca Yaz Saati/Kış Saati uygulamalarını da sadece tek bir tuşla belirleyebilirsiniz. Seiko Astron’un sonsuz takvimi sayesinde Şubat 2100’e kadar takvim ayarı gerektirmez. Kullanım kolaylığı Seiko’nun solar teknolojisi sayesinde güçlendiriliyor ve bakım gerekliliği ortadan kalkıyor. Saat, her tip ışıktan enerji alır ve pil değişimine ihtiyaç duyulmaz.   Zaman yönetimi hiçbir zaman bu kadar sade olmamıştı.  Siz nereye seyahat ederseniz edin, saatiniz kolayca doğruyu gösterir. Seiko GPS Solar Astron koleksiyonu yüksek yoğunlukta titanyum ve paslanmaz çelik seçenekleri ile sunuluyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir