e-Defter’le yılda 500 milyon TL tasarruf

1 Ocak 2015 itibariyle firmalar e-Defter’e geçmesi gerekiyor. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre, 20 bin mükellef firma bu yılın aralık ayına kadar başvurularını gerçekleştirmiş olmak zorunda.

e-Defter uygulamasıyla defterlerin kağıt halinde basılması ve saklanması gibi zahmetli ve maliyetli işlemleri, elektronik ortamda kolayca ve çok daha düşük maliyetle yapma imkanı sunuyor.

Ortalama ayda 10.000 sayfa defter tutan bir firmanın 5.000 TL civarında olan tasdik maliyeti, e-Defter’e geçildiğinde, yaklaşık yüzde 60 oranında azalıyor; kırtasiye masrafı sıfırlanıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, küçük ve orta ölçekli bir firmanın e-Defter kullanmaya başladığında ayda 8.000 TL civarında tasarruf edeceğini öngörüyor.

Bu firmaların tasarrufuyla birlikte, ülke ekonomisi yılda 500 milyon TL’ye yakın tasarruf edecek. Şirketler e-Defter ile kağıt tasarrufu yaparak, iş süreçlerini doğaya dost biçimde dönüştürmüş olacak.

SAP standartlarında geliştirilmiş ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından onaylanmış e-Defter yazılımını sunan FIT Solutions, şirketlerin, veri kayıpları gibi sorunlara maruz kalmamak için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uyumluluk onaylı firmalar ile çalışmasını tavsiye ediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir