e-Dolandırıcılar tatil modunda

Tatil sezonunda turizm konusuna odaklanan dolandırıcılar “Your eTicket” gibi başlıkları kullanarak havayolu şirketleri ve oteller adına e-posta gönderip e-postanın ekini açtığınızda bilgisayarınızın tüm kontrolünü ele geçiriyor.

Baharın geldiği ve güneşin kendini daha çok göstermeye başladığı bu günlerde turizm endüstrisi de hareketli bir sezona giriyor. Bu dönem aynı zamanda siber dolandırıcılar için de büyük fırsatlar sunuyor. Dünyanın önde gelen güvenlik çözümlerinden Bitdefender, bu dönemde dolandırıcıların uçak bileti ve otel rezervasyonu başlıklarıyla yoğun çalışmalar yaptıkları konusunda internet kullanıcılarını uyardı.

Bu dönemde dolandırıcıların yoğun olarak SPAM e-posta gönderimi yaptığını belirten Bitdefender yetkilileri, son dönemde “Your eTicket” konusu ile Delta Havayolları’ndan gönderilmiş gibi gösterilen e-postaların yoğun şekilde görüldüğüne dikkat çektiler. Bu e-postanın ekinde çok tehlikeli bir Truva atı yazılımı olan Sirefef-a Trojan’ı içeriyor ve eki açmanız durumunda bilgisayarınızın tüm kontrolü siber suç şebekelerinin eline geçiyor. Bu tip çalışmalarda sadece Delta Havayolları değil global pek çok havayolu şirketi ve otel adı kullanılıyor. E-posta içerisindeki dil ise içeriğin bölgesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Bitdefender, internet kullanıcılarının bir uçak veya otel rezervasyonu yaptırmadan gelen böyle e-postaları açmadan silmelerini, eğer uçak veya otel rezervasyonu yaptırdılarsa da rezervasyonlarını e-posta üzerinden değil, rezervasyonu yaptırdıkları siteden kontrol etmelerini tavsiye ediyor.

Kavi International’in CTO’su Sayi Gokhan Toplar da konuyla ilgili olarak “Çok profesyonelce hazırlanmış, sosyal muhendislik harikası bir atakla karşı karşıyayız. Bu hareketin zararları çok sonra bile baş gösterebilir. Internet kullanıcıları internetten gelen bilmedikleri her şeye kuşkuyla bakmalılar” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir