eBay, Beyaz Saray Eşit Ücret Taahhütnamesini imzaladı

ABD’de çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliğini ortadan kaldırmak için yayınlanan “Beyaz Saray Eşit Ücret Taahhütnamesi”ni imzalayan şirketler arasına Türkiye’de GittiGidiyor markası ile faaliyet gösteren global e-ticaret devi eBay de girdi.

Günümüzde ABD’de iş gücünün yaklaşık yarısını kadınlar oluşturuyor ve geçmişte olduğundan çok daha fazla kadın ailelerinin geçimini üstleniyor. Ayrıca geleneksel olarak erkeklerin çalıştığı pozisyonlarda da görev almaya başlayan kadınların sayısı oldukça arttı.

Tüm bu gelişmelere karşın 2015 yılı itibarıyla, ABD’de tam zamanlı çalışan bir kadın çalışanın maaşı aynı şartlarda çalışan bir erkeğin aldığı maaşın sadece yüzde 80’ine denk geliyor. Bu ücret adaletsizliği Afrika ve Latin kökenli Amerikalı kadınlarda daha da artıyor. Örneğin Latin olmayan bir Amerikalı erkeğin aldığı her bir dolarlık maaşa karşılık aynı şartlarda çalışan Afrika kökenli bir Amerikalı kadın çalışan 63 sent, Latin kökenli bir kadın ise 54 sent kazanıyor.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için 2016 yılının Haziran ayında Birleşik Devletler Kadınlar Zirvesi’nde ilk kez duyurulan “Beyaz Saray Eşit Ücret Taahhütnamesi”ni Türkiye’de GittiGidiyor markası ile faaliyet gösteren global e-ticaret devi eBay de kabul etti.

eBay’den konu ile ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Bu taahhütnameye katılmaktan gurur duyuyoruz. eBay olarak çalışanlarımıza işleri ile ilgili olmayan faktörlere göre değil üstlendikleri rollere, yaptıkları katkılara göre adil maaş verilmesini destekliyoruz. Bu nedenle bünyemizde, Kadınların Girişim Ağı (Women’s Initiative Network – WIN) ve Teknolojide eBay Kadınları (eBay Women in Technology – eWIT) gibi stratejik girişimleri hayata geçirdik. Bu platformların amacı iş yerimizde cinsiyet eşitliğini desteklemek ve kadınların başarılı bir kariyer sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Eşit ücret ilkelerine bağlılık bu taahhütnamenin başarısı için şarttır. Gelecekte tüm çalışanlarımız için mümkün olan en iyi iş yerini sağlamaya devam etmek için global ölçekte uygulamalarımızı gözden geçirmeyi de sürdüreceğiz.”

Maaş eşitliği konusunun bir eBay şirketi olarak GittiGidiyor’da da geçerli olduğunu belirten GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz de eBay değerleri ve ilkelerine göre hareket ediyor, kadınların iş hayatındaki rolünü destekleyen çalışmalarımızla da tüm yolculukları boyunca onların yanında oluyoruz. Kadın çalışanlarımızın eşitliliğine dikkat çeken çalışmalar yapıyor, eşitlik ilkeleri doğrultusunda sadece karar almakla kalmayıp bu kararları hayata hızla geçiriyoruz. eBay’in altına imza attığı bu taahhütname de bu konudaki vizyonumuzun bir yansımasıdır.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir