Edward Snowden’ın bekleyişi sürüyor

ABD tarafından aranan ifşaatçı Edward Snowden’ın, Rusya’ya yaptığı iltica başvurusu değerlendirilmesi için Moskova’daki Şeremetyevo Havalimanı’nda beklemeyi sürdürdüğü belirtiliyor.

Snowden’ın avukatı Anatoli Kuçerena, 30 yaşındaki eski CIA çalışanına Rus pasaportu verildiği haberini doğrulamadı. ABD’nin iade edilmesi talebini reddeden Rusya, gizli belgeleri ifşa etmeye son vermesi şartıyla Snowden’ın topraklarında kalmasına izin verebileceğini açıklamıştı.

Hong Kong’dan kalkan bir uçakla Rusya’ya hareket eden Snowden, 23 Haziran’dan beri havalimanının transit bölümünü mesken tuttu. Avukatıyla görüşen Snowden’ın, gerekli belgeleri alarak havalimanını terk etmesi bekleniyordu.

Ancak Av. Kuçerena, henüz geçici sığınma talebinin değerlendirilmediğini ve seyahat belgesi tanzim edilmediğini söyledi. Oysa Rus medyası, Snowden’ın kısa süre içinde havalimanını terk edeceğini öne sürmüştü.

BBC’nin haberine göre, bazı Latin Amerika ülkeleri Snowden’a kapılarını açmış durumda ancak ABD pasaportu iptal edilen Snowden, seyahat edebilmek için öncelikle Rusya’dan sığınma talep etti.

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA tarafından vatandaşların telefon ve internet kayıtlarının tutulduğunu ortaya çıkaran Snowden, gizli belgeleri ifşa etmekle suçlanıyor. Söz konusu izleme programı, Beyaz Saray ile ABD Kongresi’nde tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir