Engellemeye rağmen 7.5 milyon kişi Twitter’da

20 Mart 23:00’da Twitter’ın engellemesinin ardından Twitter hız kesmedi. Türkiye’nin yeni sosyal medya analiz platformu Somera tarafından yapılan çalışmaya göre yasağı takip eden ilk saatlerden itibaren atılan tweet sayıları önceki güne göre yaklaşık iki kat artmıştı. Artan mesajların içerikleri genel olarak yasağa tepkiler ve DNS ayarları değiştirme olarak toplandı.

mart2014twitter

(Yukarıdaki verilerde Türkiye’den giren aktif kullanıcı sayısının 1 milyon 300 bin seviyesinden 300 bine kadar düştüğü görülüyor. Ancak VPN vb. kullanarak yurtdışından giriş yapmış gibi gözükenler bu verilere dahil değil.)

20 Mart gecesinden bu yana kadar Türkiye’de Twitter’da toplam 44.4 milyon mesaj atıldı. Son dört günde bir saatte ortalama 132.901 kişi mesaj attı. Kullanıcılar, TV programları ile birebir ilgili 342 bin mesaj yollarken, bu mesajların 108 bini Twitter yasaklarının uygulandığı 22-23 Mart haftasonunda atıldı. Önceki haftalara bakıldığında TV hakkındaki Twitter konuşmaları yasaktan çok fazla etkilenmemiş görünüyor.

24 Mart Pazartesi günü Türkiye’den atılan tweet sayısı 7.4 milyonu buldu. Yasak ve engellemelere karşın, kullanıcılar çeşitli yöntemlerle bunları aşıyor ve yaygın iletişimlerini sürdürüyor. Öte yandan, Twitter’da son 1 aya bakıldığında en çok konuşulan siyasi partilerle ilgili ise aşağıdaki tabloda sırasıyla AKP, CHP, MHP, HDP göze çarpıyor.

sosyalmedyadasiyasipartiler2014mart

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir