Eşcinsel oyun karakterine veto

Japon oyun devi Nintendo, “Tomodachi Life” adlı oyunda kullanıcıların eşcinsel karakterler kullanmasına izin vermedi.

BBC’nin haberine göre, Japonya’da rağbet gören ve önümüzdeki ay ABD ile Avrupa’da oyun meraklılarına sunulması beklenen oyunda ‘gey karakterlere’ izin verilmesi için bir kampanya başlatılmıştı. Şirket, söz konusu oyunu yaratırken “hiçbir şekilde bir sosyal mesaj verme niyetleri olmadığını” belirtti.

Dünyanın en büyük oyun geliştirici şirketlerinden olan Nintendo’nun bu açıklamasına sosyal medyada tepki gösteriliyor. Kampanyada, Nintendo’nun aynı cinsten karakterlerin arasında cinsel ilişki kurulmasına izin vermesi talep ediliyor.

Kampanyayı başlatan ise Nintendo oyun kullanıcılarından 23 yaşındaki Tye Marini. ABD’nin Arizona eyaletinde yaşayan Marini, oyundaki karakterinin hemcinsiyle evlenemediğini görünce, oyunda “kendisine hitap eden bir içeriğin” eksikliğini fark etmiş.

Manini, sözlerine şöyle devam etti: “Oyunu kişiselleştirdiğiniz karakterlerle oynuyorsunuz. Onlara isim ve kişilik veriyorsunuz. Ama oyun, eşcinsel olanların aşık olmasına izin vermiyor.”

“Tomodachi Life” adlı oyun, Japonya’da çok ilgi görmüştü. Oyunda, “Mii” adlı karakterleri kişiselleştiren kullanıcılar, sanal bir adada yaşam kuruyorlar. Şirket, oyunu Haziran ayında Avrupa ve ABD’de piyasaya çıkarmayı planlıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir