F klavyenin mucidine Devlet Üstün Hizmet Madalyası

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, F klavyenin mucidi ve bu klavye düzeninin ‘Standart Türk Klavyesi” olarak belirlenmesinde etkili olan kişilere Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesi amacıyla bir kanun teklifi hazırladı.

Acar’ın TBMM’ye sunduğu teklifte, Madalya ve Nişanlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nde değişiklik yapılması öngörülüyor.

Türkçe yazıma daha uygun ve seri yazma imkanı veren F klavyeyi İhsan Yener oluşturmu ve 20 Ekim 1955’te bu klavye düzeni “Standart Türk Klavyesi” olarak kabul edilmişti. Teklif, Yener’le birlikte, bu kararda imzası olan Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi üyelerini ödüllendirmeyi amaçlıyor.

Meclis’e sunulan teklif metninde, Türkiye’de kendi dilimize uygun olmayan Q klavyenin yaygınlaşmasında seyirci kalındığı ve F klavyenin ihmal edildiği eleştirisi de yapılıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

2 thoughts on “F klavyenin mucidine Devlet Üstün Hizmet Madalyası

  Nedim

  (18 Mart 2013 - 18:55)

  Neden hala Q klavyeli bilgisayar ithal ediliyor anlamıyorum. Devlet bunu durdurmalı. F kalvye tek düzen olmalı…

  Halil AKTEN

  (20 Mart 2013 - 13:46)

  Ben yıllardır F Klavye öğretiyorum ve kullanıyorum. Türkiyedeki tüm mağazalardaki Q klavyelerin kaltdırılıp tamamının F klavye olması gerektiğini savunuyorum. Bunun için gerekirse bir ithalat kanunu çıkarılması gerekiyor. Geçmişte Daktilo makinelerinde olduğu gibi tüm klavyeli aletlerin F klavye girmesi gerektiği gibi. Gerek TSE, gerek Kanun ne gerekiyorsa bu işin bir an önce yapılması gerekiyor. Gençlik bizim olmayan Q klavye ile yetişiyor. Bir nesli kaybediyoruz. Bu konuda herkes elinden geleni yapmalı ve F klavyeyi Türkiye’de tek klavye haline getirmeliyiz.
  Halil AKTEN – KONYA (Meram ve Karatay Halk Eğitim F Klavye Öğretmeni)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir