facebook

Facebook, Arakanlı Müslümanlara soykırımın delillerini gizliyor

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde kurulan Myanmar Bağımsız Soruşturma Mekanizması (MBSM), sosyal medya platformu Facebook’un Arakanlı Müslümanlara yönelik yapılan insan hakları ihlallerine kaynak oluşturabilecek verileri paylaşmadığını açıkladı.

Daha önce mekanizma ile iş birliği yapacağını duyuran Facebook’un bu konuda taahhütlerini yerine getirmediği iddia edildi.

Reuters’a konuşan MBSM Başkanı Nicholas Koumjian, Myanmar’da yaşananlarla ilgili “çok önemli ve uluslararası suçlara delil oluşturabilecek nitelikteki” verilerin Facebook tarafından kendileriyle paylaşılmadığını söyledi.

Facebook ise MBSM ile iş birliğini sürdürdüğünü belirterek konu hakkında daha fazla açıklamada bulunmadı. 2017’den bu yana Rohingyalara karşı baskı uygulayan Myanmar ordusu, 730 binden fazla Arakanlı Müslümanın ülkeden kaçarak Bangladeş’e sığınmasına neden olmuştu.

Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırım soruşturmasıyla karşı karşıya olan Myanmar hakkındaki suçlamaların araştırılması için 2018 yılında BM nezdinde MBSM kurulmuştu.

Euronews’in haberine göre, suçlamaları reddeden Myanmar, polis noktalarına saldıran militanlara karşı meşru müdahalede bulunduğunu savunuyor. BM soruşturmacılarına göre Facebook üzerinden yayılan ve şiddeti körükleyen nefret söylemi, incelemelerde önemli bir kanıt olarak kullanılabilir.

Facebook, Myanmar’a karşı soykırım davasını başlatan Gambiya’nın veri talebini reddetmiş, geçtiğimiz hafta bunun için açılan mahkemede söz konusu verilerin paylaşımının ABD yasalarına aykırı olacağını savunmuştu.

Acer Nitro 5 incelemesi – AMD Ryzen işlemcili oyun canavarı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir