Facebook çıplak tablo davasını kaybetti

19. yüzyılda yapılmış bir çıplak kadın tablosunu sayfasına koyması Facebook tarafından engellendiği için tazminat davası açan Fransız öğretmenin hukuk mücadelesini kazandı.

Paris’teki temyiz mahkemesi, daha önce başka bir mahkemenin öğretmen lehine verdiği kararı Facebook’un itirazı üzerine inceledi ama kararın geçerli olduğuna karar verdi. Son mahkeme kararında Facebook’un davayı ABD yargısına taşıma talebine set çekiliyordu.

Davacı öğretmen Frederic Durand-Baissas 2011 yılında açtığı davada hesabının yeniden açılmasını istiyor ve 20 bin euro tazminat talep ediyordu.

Durand-Baissas’ın avukatları, Anglo-Sakson bir iffet anlayışı benimsemekle suçladıkları Facebook’un, bir yandan Cihatçıların şiddet içeren görüntülerine yer verirken diğer yandan çıplaklığı sansürlediğini söylediler.

Facebook’un bu konulardaki standart cevabı ise çıplaklık içeren içeriğin, küresel takipçi kitlesi içinden bir kısmının yaş ya da kültürel farklılık sebepleriyle bu konuda hassas olabileceği gerekçesiyle sınırlandığı yolunda.

Fransız öğretmen Durand-Baissas 19. yüzyıl ressamlarından Gustave Courbet ile ilgili bir belgesele link verirken, sanatçının “Dünyanın kökeni” (The Origin of the World) adlı, bacaklarını açmış çıplak kadın tablosunun fotoğrafını kullanmıştı. Tablonun aslı Paris’deki d’Orsay müzesinde sergileniyor.

BBC’nin haberine göre, aleyhine Fransa’da dava açılan Facebook, savunmasında, “Kullanıcılara uyguladığımız kurallar, California kanunlarına uygundur” diyerek davanın California’da açılması gerektiğini söylemişti.

Bu dava Facebook kullanıcılarının şirkete karşı başka ülkelerde dava açabilmesi bakımından örnek teşkil etmesi bakımından önem taşıyordu. Fransa’da 22 milyon civarında Facebook kullanıcısı bulunuyor.

Paris’teki mahkeme Facebook’un Fransa’da aleyhine dava açılmasını engellemeye çalışmakla, Fransa tüketici koruma yasabarını ihlal ettiği kararına vardı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir