facebook

Facebook, siyasilere haber şeklinde reklâmı yasaklıyor

ABD’de 3 Kasım başkanlık seçimleri yaklaşırken Facebook Salı günü açıkladığı yeni politikasıyla siyasi bağlantıları olan Amerikalı kullanıcıların “haber metni” şeklinde reklâm yapmalarını engelleme kararı aldı. Buna göre siyasi bağlantıları olan kullanıcılar Facebook’ta haber sayfası oluşturabilecek, ancak bazı kısıtlamalara maruz kalacak.

Facebook’tan yapılan açıklamada bu bağlantılara sahip haber sayfalarının Facebook News bölümü altında yer almayacağı belirtildi ve reklâm izin politikasının bundan böyle siyasi bağlantısı olan kullanıcıları da kapsayacağı kaydedildi.

Facebook, reklâm izin politikası kapsamında, sosyal konularda görüş içerikli ve seçimleri konu alan siyasi reklâmlara kimlerin para yatırdığını açıklıyor. 2 milyar 700 milyon aktif kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook, sahte haber ve yanlış bilgi yayma kampanyalarını engellemediği gerekçesiyle eleştirilere maruz kalıyordu.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Facebook’tan yapılan açıklamada ‘‘Siyasi bağları olan kullanıcıları belirlemek bizim için yeni bir süreç. Zaman içinde daha çok öğrenecek ve ihtiyaçlara uyum sağlayacağız’’ denildi.

Facebook ayrıca Topluluk Standartları Raporu’nda, yılın ikinci çeyreğinde Corona virüsüyle ilgili yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle 7 milyon paylaşımın kaldırıldığını açıkladı.

Rapora göre Facebook ikinci çeyrekte 22,5 milyon paylaşımı nefret söylemi içerdiği gerekçesiyle kaldırdı, bu rakam ilk çeyrekte 9,6 milyondu. Facebook ayrıca aşırılık yanlısı örgütlerle bağlantısı olan 8,7 milyon paylaşım da aynı dönemde kaldırdı. Bu rakam ise ilk çeyrekte 6,3 milyondu.

Facebook, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında salgın nedeniyle ofislerde az kişi bulundurduğundan içerik izleme faaliyetlerini büyük ölçüde otomasyon yöntemiyle yürüttüğünü bildirdi.

Facebook konuyla ilgili yazdığı blog yazısında bu durumun intihar, kendine zarar verme, çocuk istismarı ve cinsel sömürü konularında daha az içeriğe müdahale etmesine neden olduğunu bildirdi. Şirket nefret söylemi politikasının içeriğini de genişletmeye hazırlandığını kaydetti.

Anker Soundcore Life Note kablosuz kulaklık incelemesi – TWS – IPX5 – AptX – cVc 8.0

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir