Facebook, yeni gizlilik politikasını açıkladı

Facebook Gizlilik Ayarları ile ilgili yeni güncellemeleri ve konu ile ilgili geliştirdiği yeni araçları duyurdu. Facebook ekibinden Samuel W. Lessin, Facebook’un resmi blogunda yayımlanan konuyla ilgili açıklaması şöyle:

İçeriğinizi yönetmek için daha iyi kontroller

Paylaştıklarınızı kimlerin görebildiğini ne kadar iyi anlarsanız, Facebook deneyiminizin de o kadar iyi olacağına inanıyoruz.

Bugün duyurduğumuz güncellemeler; Gizlilik Kısayolları’nı, kullanımı daha kolay Hareketler Dökümü’nü ve etiketlenmiş olduğunuz fotoğrafların birden fazlasını aynı anda yönetebilmenizi sağlayan bir İstek ve Kaldırma aracını (Request and Removal tool) kapsıyor. Ayrıca, paylaşımlarınızın kontrolüyle ilgili kavramları netleştirmek amacıyla, zaman tünelinizde gizlediklerinizin nasıl haber kaynağında, aramalarda ve diğer yerlerde hala çıkabildiği gibi konularda sayfa içi hatırlatmalar gibi önemli kavramlar hakkında ürünlere entegre eğitimler oluşturduk.

Facebook olarak, üç temel hedefe ulaşmak için çaba göstermeye devam ediyoruz: Kontrolleri, paylaşım yaptığınız yerlere getirmek, Facebook’ta ne yaptığınızda neyin nerede görünür hale geldiğini bilmenize yardımcı olmak ve size, beğenmediğiniz içerikler ile igili harekete geçebileceğiniz araçlar sunmak.

1. Sayfa İçi Kontroller: Tam ihtiyacınız olan yerlerde daha fazla kontrol

Gizlilik Kısayolları

Şimdiye kadar gizililik ve zaman tüneli kontrollerinizi değiştirmek istediğinizde, bulunduğunuz sayfadan ayrılıp ayrı bir sayfa kümesine geçmeniz gerekiyordu. Bugün, çok daha kolay bir şekilde erişebileceğiniz yeni kısayolları lanse ediyoruz. Artık, temel ayarlara ulaşmak ve “İçeriğimi kimler görebilir?”, “Kimler benimle iletişime geçebilir?” ve “Birinin beni rahatsız etmesini nasıl durdurabilirim?” gibi konuların yönetimi hakkında yardım almak için sadece araç çubuğuna gitmeniz yeterli… Ayrıca yine bu kısayollardan Yardım Merkezi içeriğine ulaşmanız da mümkün.

Uygulama İzinleri

İlk kez yeni bir uygulamaya giriş yaptığınızda bu uygulama, deneyiminizi kişiselleştirmek amacıyla bilgilerinizi kullanmak için izninizi ister. Bazı uygulamalar ayrıca Facebook’ta paylaşım yapmak için de izninizi talep eder.

Bugüne kadar bu iki istek aynı ekranın parçasıydı ve aynı anda gerçekleşiyordu. Yakın zamanda bu iki isteğin, paylaştıklarınız üzerinde daha fazla kontolünüzü sağlamak üzere, ayrı ayrı gerçekleştiğini görmeye başlayacaksınız. Örneğin bir kullanıcı, herhangi bir müzik uygulamasına, deneyimini kişiselleştirmek için herkese açık profiline ve arkadaş listesine erişim izni verebilirken, kendisi adına Facebook’ta ne dinlediğini paylaşma izni vermeyi reddedebilecek.

Kullandığınız birçok uygulamada bu değişiklik gerçekleşirken, Facebook.com’daki oyun uygulamaları gibi bazı uygulamalarda değişiklik yaşanmayacak. Yeni izin sisteminin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgiye Geliştirici Forumumuzdan ulaşabilirsiniz.

“Kimler ismimi yazarak zaman tünelimi görebilir?” ayarı kalkıyor

Facebook ilk olarak üniversite öğrencileri için bir rehber hizmeti olarak başladı ve bugün, haber kaynağı, fotoğraf yükleme ve mobil mesajlaşma gibi pek çok hizmet sunuyor. Hizmetlerimiz geliştikçe ayarlarımız da gelişiyor.

İlginizi çekebilir:  Turkcell, Euro 2016’da basın mensuplarının yanında

Eskiden, başka bir kullanıcı sizin isminizi Facebook arama çubuğuna yazdığı zaman sizi bulup bulamayacağını kontrol eden “Kimler ismimi kullanarak zaman tünelimi görebilir?” ayarı bulunuyordu. Bu ayarın kapsamı çok kısıtlıydı ve insanların, bir kişiyi başka yollar kullanarak bulmasını engelleyemiyordu.

Ayarın bu kısıtlı doğası nedeniyle uygulamayı, ayarı kullanmayan kişiler için kaldırdık ve daha yeni, içeriksel ayarlar ve bu ayarların nasıl kullanılacağına dair eğitimler oluşturduk. Birkaç hafta içinde eski ayarı, hala kullanan çok küçük bir yüzde için de kaldırmış olacağız.

2. Anlama: Ürünlere entegre eğitim

Gizlilik kontrollerini öne çıkarma ve daha görülebilir hale getirme hedefimiz doğrultusunda, Facebook’a sayfa içi bildirimler ekliyoruz. Örneğin, zaman tünelinizde gizlediğiniz içeriğin nasıl haber kaynağı, arama ve diğer yerlerde hala çıkabildiği konusunda size yardımcı olabilmek için sayfa içinde görünen bir mesaj dizisi oluşturduk.

“Hareketler Dökümü” güncelleniyor

Hareketler Dökümü özelliğini geçtiğimiz yıl devreye sokmuştuk. Hareketler Dökümü, Facebook üzerinde yaptığınız paylaşımları görmenizi kolaylaştırıyor, eski fotoğraflarınızı görebilecek gruplarda değişiklik yapmanızı ve zaman tünelinizde nelerin görüneceğini belirlemenizi sağlıyor.

Güncellenen Hareketler Dökümü’nün ise; beğenileriniz ve yorumlarınız, fotoğraflarınız ve etiketlendiğiniz paylaşımlarınız gibi Facebook aktivitelerinizi kolay bir şekilde gözden geçirmenizi sağlayacak yeni bir navigasyonu bulunuyor. Bunun yanında Hareketler Dökümü artık, bilgileri seçip ayırmak için yeni yöntemler de sunuyor. Örneğin, artık etiketlendiğiniz ve herkese görünür olan ya da haber kaynağınızda gizlenmiş olan fakat Facebook üzerinde farklı yerlerde beliren fotoğraflarınızı hızlıca görebileceksiniz.

3. Eylem: İçeriğinizi yönetebileceğiniz yeni araçlar

Yeni İstek ve Kaldırma Aracı (Request and Removal Tool)

Güncellenen Hareketler Dökümü içerisinde, etiketlendiğiniz birden fazla fotoğrafla ilgili aynı anda işlem yapabilmenizi sağlayan yeni bir  İstek ve Kaldırma aracı bulunuyor. Facebook üzerinde olmasını istemediğiniz bir içerik saptadığınızda, bu içeriği paylaşan kişiden içeriği kaldırmasını istemek artık çok daha kolay olacak.

“Resimleriniz” çubuğuna gidin, birden fazla fotoğrafı seçin ve arkadaşınızdan beğenmediğiniz fotoğrafları kaldırmasını isteyin; isteğinize, bunun sizin için neden önemli olduğuna dair bir mesaj bile ekleyebilirsiniz. Bu araç, birden fazla fotoğraf üzerindeki etiketlemeyi aynı anda kaldırmanıza olanak tanıyacak. Her ne kadar etiketlemeyi kaldırdığınız fotoğraflar sizin zaman tünelinizde gözükmese de, Facebook üzerinde arama, haber kaynağı ya da arkadaşlarınızın zaman tüneli gibi farklı yerlerde hala görünebileceğini aklınızda bulundurun.

Bahsettiğim tüm yeni güncellemeler ve araçlar 2012’nin sonundan itibaren kullanıma açılmaya başlayacak.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir