Facebook’a ‘beğen tuşumuzu çaldın’ davası

Facebook’a “beğen” tuşu yüzünden dava açılıyor. Davacı Hollandalı bir programcının dul eşinin vekalet verdiği bir patent hakkı şirketi olan Rembrandt Sosyal Medya.

Şirket Facebook’un dokuz yıl önce ölen Joannes Jozef Everardus van Der Meer’e ait iki patenti ihlal ettiğini ve başarısını kısmen bu ürünlere borçlu olduğunu öne sürüyor.

Facebook ise bu konuda yorum yapmayı reddediyor. Rembrandt Sosyal Medya, davayı ABD’nin Virginia eyaletindeki bir mahkemede açtı. Van Der Meer 90’lı yıllarda Surfbook adlı bir sosyal paylaşım sitesi kurmuştu.

Hollandalı programcı 1998’de, yani Facebook’un kuruluşundan beş yıl önce bu sitede kullandığı pek çok ürünün patent hakkını almış. BBC’nin haberine göre, bu hakları devralan Rembrandt Sosyal Medya, “beğen” tuşunun patentinin de kendisinde olduğunu iddia ediyor. Şirketin bir diğer iddiası da Facebook’un da bu patentlerden haberdar olduğu ve bundan kendi patent başvurularında bahsettiği.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir