Facebook’a seçim sonucunu etkileme suçlaması

Facebook patronu Zuckerberg, Facebook’ta yayılan yanlış haberlerin ABD seçim sonucunu etkilemediğini söyledi. Facebook, kullanıcılara kendi fikirlerine uygun haberler görmesini sağlayacak bir filtre geliştiriyor.

Facebook, ABD başkanlık seçimi sürecinde “site üzerinden yayılan yanlış haberlere karşı bir şey yapmamakla” suçlanmıştı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Facebook’un kurucu-sahibi Mark Zuckerberg, ABD başkanlık seçimiyle ilgili sosyal ağ Facebook’ta yayılan yanlış haberlerin seçimin sonucunu etkilediği iddialarını reddetti.

Katıldığı teknoloji konferansında konuşan Zuckerberg, “Facebook’taki toplam içeriğin yalnızca çok küçük bir kısmını oluşturan yanlış haberlerin, seçim sonucunu herhangi bir şekilde etkilemiş olduğu fikrinin şahsen oldukça delice olduğunu düşünüyorum” dedi. Zuckerberg, seçmenlerin kararlarını “kendi yaşam deneyimleri çerçevesinde verdiklerini” düşündüğünü ifade etti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Zuckerberg ayrıca Facebook’ta yeni bir filtreleme sistemi üzerine çalıştıklarını ve bu filtreleme sayesinde kullanıcılara öncelikli olarak “kendi görüşleriyle paralel olan” haberleri göstermeyi planladıklarını ifade etti. Zuckerberg, “Kullanıcıların, kendi dünya görüşlerine uymayan haberleri okumadan gizlediğini” gözlemlediklerini de sözlerine ekledi.

2015’te yayınlanan bir araştırmaya göre, liberal ve muhafazakâr Facebook kullanıcılarının içerik akışlarına genel olarak birbiriyle aynı doğrultuda olan haberler yansıyordu. Çalışma aynı şekilde kullanıcıların, kendi fikirleriyle örtüşmeyen haber başlıklarına ender olarak tıkladığını da gözler önüne sermişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir