Facebook’daki suç şebekesine küresel operasyon

Facebook üzerinden gizli bilgileri ele geçirerek toplam 850 milyon dolar dolandığı öne sürülen siber suç şebekesine yönelik FBI operasyonunda 10 kişi gözaltına alındı.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI yetkilileri tarafından yapılan açıklamada gözaltına alınan 10 kişinin bir kısmının ABD ve İngiltere’den olduğu kaydedildi. Facebook kullanıcıları 2010 yılı Ekim ayından bu yana bir suç şebekesinin hedefi olmuştu.

Bu çetenin bir botnet, yani sahiplerinin bilgisi olmaksızın ele geçirilip kontrol edilen bilgisayarlardan oluşan bir ağ, yardımıyla kurbanlarına ait kredi kartı, banka hesabı ve diğer kişisel bilgileri ele geçirdiği söyleniyor.

Facebook saldırıların kaynağı olduğu öne sürülen kişilerin ve hedef olmuş olabilecek kullanıcıların tespiti için yetkililerle işbirliği yaptı. Zanlıların gözaltına alındığı ülkeler arasında Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Yeni Zelanda ve Peru da var.

Botnet, bir virüsle güvenliği çökertilerek ele geçirilen bilgisayarların teknoloji yoluyla suç işleyenler tarafından bir ağ haline getirilmesi demek. Bu operasyonun konusu olan çetenin, dünya çapında 11 milyon bilgisayar sistemini Yahos adı verilen zararlı bir yazılımın çeşitli versiyonları ile etkilediği söyleniyor.

Şebekenin çökertilmesi için İngiltere de dahil bir çok ülkenin siber güvenlik timleri işbirliği içinde çalıştı. İngiltere’de yetkililer bu kapsamda dün sabah Surrey bölgesinde bir eve baskın yapıldığını ve bir kişinin Bilgisayarları Kötüye Kullanma Yasası’nı çiğnediği şüphesiyle gözaltına alındığını açıkladılar.

Dünyanın en büyük sosyal iletişim ağı olan Facebook siber suçla ilk kez tanışmıyor. Sahte mesajlarla kullanıcıları yanıltarak şifrelerini ya da gizli bilgilerini almaya çalışmak en yaygın olarak kullanılan yöntem.

BBC’nin haberine göre, bilgisayar güvenliği uzmanları, kullanıcıları, Facebook sayfalarında kişisel bilgi paylaşımı konusunda dikkatli olmaya ve gizlilik ayarlarını titizlikle oluşturmaya çağırıyorlar.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  SMS ile şifre doğrularken hesap bilgilerinizi kaptırmayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir