Facebook’taki eleştirisi yüzünden tutuklandı

Hindistan’da bir kadın, Facebook’ta “dini duyguları rencide ettiği” gerekçesiyle tutuklandı. Politikacı Bal Thackeray’ın ölümünden sonra Mumbai’de yaşamın felce uğramasını eleştiren kadının sosyal paylaşım sitesine yazdıklarını ‘beğenen’ bir kadın arkadaşı da aynı akıbete uğradı.

İki kadının Palgar kentinde duruşmaya çıktıktan sonra kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi. Hindu politikacı Thackeray’ın ölümü, şiddet olayları çıkabileceği kaygısıyla Cumartesi günü Mumbai’de tüm hayatın durmasına yol açmıştı.

Hindistan siyasetinin en tartışmalı isimlerinden biri olan Thackeray, Hindularla Müslümanlar arasındaki olayları kışkırtmakla suçlanıyordu.

Thackeray’ın ölüm haberi üzerine kurucusu olduğu sağ görüşlü Şiv Sena partisi yandaşlarının olay çıkarabileceği endişesi kenti felce uğratmış, taksilerin çalışmaması ve işyerlerinin kapanması, sosyal paylaşım sitelerinde eleştirilmişti.

Yazdıkları sakıncalı bulunduğu için tutuklanan genç kadın Facebook mesajında “Thackeray gibileri her gün doğuyor ve ölüyor. Bu yüzden kapanmaya gerek yok.” ifadesini kullanmıştı.

BBC’nin haberine göre, son aylarda Hindistan’da birçok kişi eleştirel sözleri yüzünden tutuklandı. Tutuklama olayları, Hindistan’ın ifade özgürlüğüne verdiği önemi sınayan bir test olarak görülüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir