Facebook’tan Alzheimer hastalarına özel uygulama

Facebook’ta bunamayla ilgili geliştirilen uygulama kapsamında kullanıcılar bunama hastalığıyla yaşamanın nasıl bir deneyim olduğunu yaşamaya davet ediliyor. Uygulamanın amacı, hastalıkla ilgili farkındalığı artırmak.

FaceDementia adlı uygulama İngiltere’deki Alzheimer Araştırma Vakfı tarafından geliştirildi. Uygulamayı kullananların kişisel Facebook sayfaları ‘ele geçiriliyor’ ve geçici olarak önemli hatıralar siliniyor.

Bu hatıralar arasında fotoğraflar, önemli bilgiler ve güncelleme hareketleri bulunuyor. Böylelikle bunamanın insan beynini nasıl etkilediği gösterilmeye çalışılıyor. Bununla birlikte kullanıcıların gerçek sayfasında hiçbir şey silinmiyor.

BBC’nin haberine göre, Uygulama kapsamında kullanıcıların, bunama hastalığına sahip kişilerin, hastalığın etkilerinin ne olduğunu anlattıkları kısa videoları izlemeleri de mümkün.

Alzheimer Araştırma Vakfı Başkanı Rebecca Woods, insanların yakınları ve arkadaşlarıyla bir araya geldikleri, hatıralar ve iletişim bilgileriyle yakınlaştıkları, ayrıca kullanmaya başlandığından itibaren bir hatıra defteri işlevi gören bir alan olması nedeniyle Facebook’ta böyle bir uygulama başlatmayı seçtiklerini söyledi.

Woods şunları ekledi: “Bu Facebook özelliklerini, bu görüş ve hatıraların nasıl karıştırılabileceğini veya hepsinin birden unutulabileceğini göstermek için kullanmak istedik. Tıpkı, İngiltere’de bunama sorunu yaşayan yüz binlerce insanın bazılarının deneyimlediği gibi.”

Woods, Facebook kullanıcılarını uygulamayı kullanmaya, arkadaşları ve aileleriyle de paylaşmaya çağırdı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir