FATİH Projesi’nde yerli üretime teşvik

Eğitim alanında Türkiye’nin geliştirdiği önemli projeler arasında yer alan FATİH Projesi kapsamında tablet ve akıllı tahtaların içeriğinin yerli ve yenilikçi uygulamalarla oluşturulması teşvik edilecek.

Eğitim alanında Türkiye’nin geliştirdiği önemli projeler arasında yer alan FATİH Projesi kapsamında tablet ve akıllı tahtaların içeriğinin yerli ve yenilikçi uygulamalarla oluşturulması teşvik edilecek.

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na göre, söz konusu dönemde FATİH Projesi’nde içerik üretiminin teşvik edilmesi için çalışmalar yapılacak.

Bu çerçevede, FATİH Projesi kapsamında tablet ve akıllı tahtalarda kullanılmak üzere yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi için rekabetçi bir ortam yaratılacak. İçerik üretimi, içeriğin uluslararası piyasalarda satışını da temin edecek şekilde teşvik edilecek. Bu alanda Milli Eğitim Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket edecek.

FATİH Projesi kapsamında tüm dersliklere akıllı tahta yerleştirilmesi, orta okul ve lise düzeyindeki tüm öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılması ve eğitimin bilişim destekli olarak geliştirilmesi hedefleniyor. Projeyle ortaya konan amaçlara ulaşmak için eğitim içeriğinin oluşturulması önem taşıyor. Proje çerçevesinde yaratılacak içeriğin önemli bir ihracat potansiyeli taşıması da öngörülüyor.

tablet

İçerik üretiminin teşvik edilmesi için yapılacak çalışmalardan bazıları şöyle:

  • Özel sektör kuruluşlarına ticari nitelikli eğitim içeriği için verilecek desteğin kapsamı belirlenecek.
  • Uygulamaların teknik ve pedagojik açıdan değerlendirilmesi için usul ve esaslar düzenlenecek.
  • Özel sektörden temin edilecek eğitim içeriğine ilişkin iş modeli geliştirilecek.
  • Özel sektör kuruluşları ile üniversitelerin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümleri arasındaki işbirliği teşvik edilecek.
  • Eğitim Bilişim Ağı’nda uygulama mağazası açılacak.
  • Uluslararası piyasalara eğitim içeriği ihracatının desteklenmesi amacıyla gerekli tedbirler alınacak.
  • Eğitim içeriğinin geliştirilmesine öğretmen ve öğrencilerin katılımı uygun yöntemlerle teşvik edilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir