FBI veritabanları Rusya’ya açılıyor

Rusya İçişleri Bakanlığı yakın bir zamanda ABD FBI biriminin bazı bilgi kaynaklarına ulaşabilecek. Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev’in Washington’da FBI Başkanı Robert Mueller ile görüşmesinde bilgi güvenliği alanında deneyim paylaşımı perspektifi ele alındı.

Mueller Rus tarafına FBI biriminin bazı veritabanlarına ulaşımını sağlama sözü verdi. FBI Başkanı bu kaynakların Rus güvenlik birimleri için faydalı olabileceği görüşlerini ifade ederken, Kolokoltsev ise, Rus güvenlik birimlerinin Amerikalı meslektaşları ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Rusya İçişleri Bakanı bu konuda “Biz FBI ve Rusya İçişleri Bakanlığı işbirliğinde birçok ortak zemin görüyoruz. Bizim birimlerimizin işbirliği potansiyelinin genişleyebileceğini ve genişlemesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, FBI ve Rusya İçişleri Bakanlığı ayrıca suç soruşturma yöntemleri dahil deneyim paylaşımı konusunda anlaşmaya vardı. Özellikle terörle mücadelede güvenliğin sağlanması ve radikalleşme ile mücadele konusuna önemli bir vurgu yapılması planlanıyor. Taraflar ayrıca siber suçlar ile ortak mücadele konusunda da anlaşmaya vardılar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir