Full HD’den çok daha fazlası

Sharp, UQ10 serisi AQUOS Quattron Pro televizyonlarını pazara sunuyor. Sharp’ın benzersiz Quattron Pro teknolojisi, geleneksel Full HD televizyonlardan 2,5 kat daha fazla alt-piksele sahip. Buna ek olarak, pazara sunulduğu an itibariyle HDMI üzerinden Ultra HD (4K) çözünürlükteki görsel materyalleri görüntüleyebilen bir seri olarak üretilen tek Full HD televizyon modeli. Benzersiz teknolojisi THX sertifikasıyla tescillenen UQ10 ayrıca, mükemmel ses kalitesi sağlayan Yamaha HXT ses sistemine sahip.

Quattron Pro teknolojisine sahip Sharp AQUOS 3D UQ10 televizyonlar Full HD’den 2,5 kat daha fazla çözünürlükte görüntüye sahip. Bu da herhangi bir Full HD televizyondan daha yüksek çözünürlüklü görsel materyallerin – buna 4K çözünürlükte içerik de dahil – izlenmesine izi veriyor. Quattron Pro panelindeki akıllı “upscaller” – uydu veya kablo tuneri, yerel televizyon yayını, Blu-ray, DVD veya oyun konsolundan gelen sinyal fark etmeksizin – görüntülenen materyal düşük bir çözünürlükte olsa bile çözünürlüğü 4K’ya yakın bir seviyeye çıkarıyor, daha net ve canlı bir görüntü sağlıyor. Böylece izleyiciler henüz yaygınlaşmamış bir teknoloji olan ultra yüksek çözünürlükten yararlanabiliyor.

Quattron Pro

Standart RGB alt-piksel grubuna sarı alt-piksel ekleyen Sharp tarafından tasarlanmış dört temel renk (RGBY), Quattron teknolojisinin ikinci neslini oluşturuyor. Quattron Pro, bir milyar fazla tonun görüntülenmesini mümkün kılıyor. Görüntü kalitesi özellikle altın, sarı, yeşil, mavi ve cilt tonlarında açıkça fark ediliyor.

Quattron Pro panellerini bu teknolojinin önceki nesil panelleriyle karşılaştırdığımızda bu panellerin dört temel rengin alt-piksellerini (RGBY) ikiye (alt ve üst) bölebilen, Sharp tarafından tasarlanmış akıllı alt-piksel kontrol teknolojisi ile geliştirilmiş olduğu görülüyor.

Yani görüntü, bir pikseli birbirinden bağımsız olarak kontrol eden sekiz alt-pikselden oluşuyor. Bu teknoloji, 16 milyon alt-pikselden meydana geliyor ki bu da Full HD çözünürlüğe sahip standart televizyonların sunduğu orandan tam 10 milyon daha fazla demek oluyor.

Quattron Pro teknolojisinin CES 2014 Fuarında HDGuru’s Award for Best HDTV ödülüne layık görüldüğünün de altını çizmek gerek.

THX Sertifikalı Görüntü

UQ10 televizyon serisi en yüksek standartlarda kalite ve performansı garanti eden THX Ltd. tarafından geliştirilmiş THX Display özelliklerine uygun şekilde test edilmiş ve onaylanmıştır. UQ10 televizyon serisi şu anda Avrupa pazarının THX sertifikasına sahip tek Full HD LED TV televizyonlarından oluşuyor.

Görüntü kalitesine denk ses kalitesi 

Şimdiye kadar ince televizyonlarda kullanılamayan ve tamamen yeni bir ses kalitesi sunan Yamaha HXT ses teknolojisi UQ10 serisinin yüksek görüntü kalitesini tamamlıyor. HXT Teknolojisi (Harmonics Enhancer Extended – genişletilmiş armonik amplifikatör), çeşitli ses bileşenlerini oynatarak hem tiz hem de düşük sesleri optimize ediyor. Böylece modern televizyonların küçük boyutlu hoparlörlerinin getirdiği sınırlamalara rağmen daha derin bir ses deneyimi sunuyor. HXT Teknolojisi aynı zamanda, yayılan basların daha derin, yüksek tonların ise daha net olmasını sağlayan, orta ve yüksek tonları da kompanse eden zengin ve bütünsel bir ses deneyimi yaşatıyor.

İlginizi çekebilir:  Kiralık bilgisayarlarda 'seks casusu' riski var

Smart Teknolojiler

UQ10 serisi ile herhangi bir mobil cihaz arasında bağlantı kurmak ve eğlenceye sınırsız erişim sağlamak oldukça basit. Aquos Remote Lite mobil uygulaması sayesinde televizyon, tablet veya akıllı telefon üzerinden uygun kontrol edilebiliyor. Buna ek olarak, Miracast teknolojisinden faydalanarak multimedya ve oyunlar, akıllı telefon veya tabletten doğrudan UQ10 televizyonun büyük ekranında görüntülenebiliyor. Ayrıca Bluetooth bağlantısı sayesinde televizyona müzik aktarılabiliyor ve Aquos Net+ portalını kullanarak fare ve klavye bağlantısı kurulabiliyor.

Yeni Octoshape teknolojisi, internet üzerinden yayın yapan HD kanalların 5Mb/s düzeyini aşmayan bağlantılarında kesinti olmaksızın izlenmesine de izin veriyor. Ayrıca, 2014 yılının ortasından itibaren Sharp’ın Akıllı TV portalı Aquos Net+, bütün dünyadan ücretsiz olarak erişilebilecek VoD ve TV kanallarından oluşan geniş hizmet yelpazesini kullanıma sunacak.

Tasarım önem taşır

UQ10 televizyonlar modern tasarımıyla dikkat çekiyor. Ekranın etrafındaki dar çerçeve ve daha ince olan profil, yeni seriyi görünüş olarak da farklı kılıyor. Alüminyum çerçevelerin dış kenarları belirgin tasarlanmış ve bu da bütün profilin hafifliği ve inceliğine uyum sağlamış. Televizyon kapalı olduğunda bile şık görünüyor. Sharp bunu, geliştirmiş olduğu Wallpaper modu ile sağlıyor, kapalı olan televizyon sanat eserine dönüşüyor. Bu işlevin çevre dostu olduğunun da altını çizmek gerek, çünkü yalnızca müzelerde ve galerilerde sanat eserlerini aydınlatan miktarda görüntü parlaklığı sağlayan 30-40 watt (yani küçük bir ampul kadar) elektrik harcıyor.

Sharp’a özel boyutlar

UQ10 serisi modelleri yalnızca görüntü kalitesi ve tasarımı ile değil, aynı zamanda ekran boyutu ile de etkileyici. UQ10 Serisi 60, 70 ve 80” ekranlar seçenekleriyle geliyor – bu boyutlar ister ev arşivi kayıtları, ister spor yayınları veya film izlerken olsun, hem 2D hem de 3D çözünürlükte unutulmaz deneyimler yaşatıyor. Sharp’ın bu panellerde uygulamış olduğu akıllı teknoloji ve artan çözünürlük, görüntüyü rahat bir mesafeden izleyebilmek için 60” ekranda 2,3 m, 70” ve 80” ekranlarda ise 2,7 m ile 3 m mesafeyi yeterli kılıyor.

Fiyat:

LC-60UQ10 – 2399 Euro
LC-70UQ10 – 3599 Euro
LC- 80UQ10 – 6999 Euro

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir