Girişimcilere eğitim desteği

Turkcell’in “Ekonomiye Kadın Gücü” projesiyle 2 yılda 70 bin kadına ulaşıldı ve 1 milyon liranın üzerinde kredi verildi.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, şirketin Türkiye’deki sayısal ve fırsat eşitliği uçurumunu azaltarak kadınların ekonomiye daha fazla katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) iş birliğiyle hayata geçirdiği “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi iki yılı geride bıraktı. Turkcell, bu süre boyunca 69 ilde 70 bin kadın girişimciye mikrokredi desteği sağladı. İki yılda 1 milyon lirayı aşan kredi desteği, girişimci kadınların aileleriyle birlikte 300 bin kişinin hayatını etkiledi.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, “Ekonomiye Kadın Gücü’nü iki yıl önce hayata geçirdik ve az zamanda çok yol aldık. Gerek ulaştığımız kadın sayısı, gerekse teknolojik altyapı ve birikimimizle yarattığımız farkı her geçen gün bir adım ileriye taşıyoruz. Kadınlarımız projeye başladığımız günden bu yana imza attığımız birçok ilkle geleceğe daha emin adımlarla ilerliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların güçlendirilmesi amacıyla geliştirilen sosyal borçlanma modelinde desteğin 1 milyon lirayı aştığı bilgisini veren Sevilengül, söz konusu desteğin dışında bugüne kadar işlerini geliştirmeye dair eğitim almamış, finansal hizmetlere erişimi olmayan, kendi çevreleri dışında ürünlerini farklı kanallardan satma imkanı bulamayan kadın girişimciler için de çok sayıda yeniliği hayata geçirdiklerini belirtti.

Sevilengül, şunları kaydetti: “Ekonomiye Kadın Gücü ile dar gelirli, girişimci kadınlarımızı ekonomiye katarak hem bireysel hem de toplumsal hayatta olumlu bir dönüşüm gerçekleştirme yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu dönüşümde imzası bulunan tüm girişimci kadınlarımızı tebrik ediyorum.”

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül de Turkcell ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin, kadınların sürdürülebilir kalkınmasına çok önemli faydalar sağladığını ifade etti. Akgül, şöyle devam etti:

“İki yılın sonunda Türkiye’nin dört bir yanından 70 bin kadınımıza mikrokredi, pazarlama, eğitim ve teknoloji alanlarında destek sağladık. Ekonomiye katılmaları ve hayallerine ulaşmaları için birlikte çalıştık. Bugün girişimci kadınlarımızın çok daha güçlü ve geleceğe umutla bakabiliyor olmalarının mutlu gururunu yaşıyoruz.”

Açıklamaya göre Turkcell’in kadın girişimciler için desteği sadece krediyle sınırlı kalmadı. Bugüne kadar 68 bin 500 kadına eğitim verildi. Kullandıkları mikrokredinin yanı sıra Turkcell’in iletişim ve teknoloji desteğini de arkalarına alan girişimci kadınlar iki yıl boyunca iş hayatı, teknoloji ve pazarlama alanlarında eğitim alarak iş kurdu ya da işlerini büyüttü.

Ekonomiye Kadın Gücü projesi ile kadınların daha çok üreterek ülke ekonomisine katılması, hayallerini büyüterek aileleri ve geleceği için yatırım yapması amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda iki yıl içinde 4 bin 224 işletme açan kadın girişimcilerin yarattığı istihdam 9 bin 831 kişiye ulaştı.

Projeden faydalanan girişimci kadınların ürettiği ürünler, e-ticaret sitesi “www.n11.com” ile yapılan iş birliği sonucu açılan Turkcell El Emeği mağazasında da sergileniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir