Google, ‘Bilgi paylaşmıyorum’ diyor; N’apak, inanak mı kanka?

NSA analisti Edward Snowden, Prism adlı özel yazılımla dünyadaki internet trafiğinin ABD tarafından izlendiğini ve ABD’li şirketlerin bu konuda işbirliği yaptığını dünyaya duyurmuştu.

EdwardSnowden

İngiliz Guardian gazetesinde yayınlana bir haberde ise, Google, Yahoo, Facebook ve Microsoft gibi şirketlerinin bu büyük casusluk şebekesiyle bilgi paylaşmak için ihtiyaç duyulan milyonlarca dolarlık yatırımları yapmak için NSA’dan para aldığı ortaya çıkmıştı.

nsa1

Öte yandan Google, gizliliği ihlal nedeniyle suçlandığı bir davada, ABD’nin Kuzey Kaliforniya eyaletindeki San Jose bölge mahkemesine gönderdiği resmi mektupta, elektronik posta servisi Gmail’in kullanıcılarının yazışmalarını analiz etme hakkına sahip olduğunu açıklamıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ile işbirliği yaptığı iddiaları gündeme gelen şirketlerden Google, kullanıcı bilgilerini paylaşmadıklarını ileri süren bir açıklama yaptı. Açıklamayı yorumsuz paylaşıyoruz:

google

“Google olarak şu ana kadar Prism veya herhangi bir başka hükümet izleme programında yer almadık. Hiçbir hükümete sistemlerimize erişim imkanı sunmadığımız gibi, kullanıcı verilerini de yalnızca geçerli yasal çerçeveler kapsamında değerlendirmeye alıyoruz. Şu aşamada bize yapılan ulusal güvenlik taleplerine ilişkin verileri daha ayrıntılı açıklayabilmek için verdiğimiz dilekçenin ABD hükümeti tarafından yanıtlamasını bekliyoruz. Söz konusu taleplerle ilgili verilerin açıklanması, bu konudaki tutumumuzun, basında yer alan aşırı sert iddiaların ne kadar uzağında olduğunu açık biçimde ortaya koyacaktır.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir