Google: Prizma’yı basından duyduk ve çok şaşırdık

ABD’de telefon ve internet iletişiminin izlendiğinin ortaya çıkmasının ardından, Ulusal Güvenlik Ajansı’yla (NSA) kullanıcı bilgilerini paylaştığı iddia edilen şirketlerden Google, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Google, Şirketin CEO’su Larry Page ve Baş Hukuk Direktörü David Drummond’un imzasını taşıyan açıklama şöyle:

Nasıl yani?..

Sevgili Google kullanıcıları,

Basında çıkan ve İnternet şirketlerinin sunucularına ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA tarafından doğrudan erişim olanağı sağlamaya yönelik ABD hükümetine bağlı PRISM adlı gizli bir hükümet programına dahil olduğu iddiasına yer veren haberleri duymuş olabilirsiniz. Google’ın CEO’su ve Baş Hukuk Direktörü olarak bu konuyla ilgili açıklamamızı sizinle paylaşmak istiyoruz.

İlk olarak, ABD hükümetine veya herhangi başka bir hükümete sunucularımıza doğrudan erişim verecek herhangi bir programa katılmadık. ABD hükümetinin veri merkezlerimizdeki bilgilere doğrudan veya herhangi bir “arka kapı”dan erişimi kesinlikle söz konusu değildir. PRISM adlı programı ise ilk kez 6 Haziran’da duyduk.

İkinci olarak, Google hükümetlerle bilgi paylaşımını çok kısıtlı kapsamda ve yalnızca geçerli yasal çerçevelerde göz önünde bulundurmaktadır. Hukuk ekibimiz bize ulaşan her bir talebi tek tek incelemekte, kapsamı geniş tutulmuş veya doğru süreçleri takip etmeyen talepler sıklıkla geri çevrilmektedir. Google’ın kullanıcılarımızın verilerine sonuna kadar erişim sağladığını öne süren haberler tek kelimeyle asılsızdır. Bu hafta basında haberler çıkıncaya kadar Verizon’a ulaşan kadar geniş kapsamlı (milyonlarca kullanıcının görüşme kayıtlarını teslim etmelerini isteyen) türde bir talep olduğunu asla duymadık ve bunu öğrenmek bizi çok şaşırttı. Google’ın kullanıcılarının internetteki aktivitelerine ilişkin bu ölçekte bilgiyi paylaştığı hakkındaki tüm iddialar kesinlikle asılsızdır.

Sonuç olarak, bu son gelişmeler, uzun bir zamandır inandığımız görüşü yani “daha şeffaf bir yaklaşım olması gerektiğini” teyit etmektedir. Google olarak, mevcut yasaların sınırları içinde, bize ulaşan bilgi talepleri konusunda açık olmak için çok çalışıyoruz. Yasal otoritelerden gelen söz konusu taleplerle ilgili bilgiyi, endüstride ilk uygulayıcısı olduğumuz “Şeffaflık Raporu” ile kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bunun yanı sıra, vatandaşlarının güvenliğinin korumak adına aksiyon alan ABD ve diğer hükümetleri de elbette anlıyoruz.

Ancak mevcut yasal prosedürleri çevreleyen gizlilik düzeyi, hepimizin sahip olduğu özgürlükleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Larry Page, CEO  /  David Drummond, Baş Hukuk Direktörü

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir