Google, şoförsüz araba üretecek

Google, başka şirketlerin imal ettiği araçları uyarlamak yerine kendi şoförsüz arabalarını üreteceğini açıkladı. Arabaların “dur” ve “git” düğmesi olacak, direksiyon ve pedalları bulunmayacak. Google’ın dağıttığı görüntülerde, araç bir şehir arabasını andırıyor.

Arabanın “sevimli” bir ön yüzü bulunuyor. Bu tasarımla, aracın tehditkâr görünmemesinin amaçlandığı ve bunun insanların sürücüsüz araç teknolojisini benimsemesine yardımcı olacağı belirtiliyor.

googlecar

Google’ın kurucularından Sergey Brin araba planlarını California’da düzenlenen bir toplantıda açıkladı. Şirketin şoförsüz araba projesinin sorumlusu Chris Urmson, “Gerçekten çok heyecanlıyız. Bu, bize sürücüsüz araba teknolojisinin kapasitesini zorlama ve zorluklarını keşfetme imkanı verecek bir şey” dedi.

Bu alanda çalışan uzmanlar, sürücüsüz araba teknolojisinin olası olumsuz taraflarını araştırıyor. Uzmanlar insanların arabayı kendileri kullanmayacağı için daha uzun yolculuklara razı olacağını, bunun sonucunda trafiğin daha da kontrolden çıkabileceği ve kentsel yayılmanın hızlanabileceğini düşünüyor.

BBC’nin haberine göre, geleneksel arabalarınki gibi kaputu olmayan iki kişilik elektrikli araç başlangıçta saatte en fazla 40 kilometre yapabilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir