Google’dan Lev Tolstoy’a özel Doodle!

Google, ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’u unutmadı ve onun anısına özel bir Doodle yaptı. Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Tolstoy, “Savaş ve Barış” ve ”Anna Karanina” gibi eserleriyle iz bıraktı. Leo Tolstoy’un hayatı eserleri ve daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. İşte Lev Tolstoy hakkında merak edilenler.

Lev Tolstoy’un hayatı

Lev Tolstoy Rusya’nın Tula şehrindeki Yasyana Polyana adlı konakta zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Leo Tolstoy çocuk yaşlarda annesini ve babasını kaybetti, akrabalarının yakında büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri araştırmaya karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini Moskova’da tamamladı. Zeki ve çalışkan bir öğrenci olarak sevgi, saygı ve başarı kazandı. Fransızcasını ilerletti. Voltaire ve J. J. Rousseau’yu okumuş ve bu yazarların oldukça etkisinde kalmıştı. Yasyana Polyana’ya geri dönüp yoksul köylüler arasına katıldı. “Çocukluk” olan ilk eserini bu sıralarda yazdı.

Orduyla Kafkasya’ya gidip Kafkas halkının yoksulluklarını ele aldığı ilk gerçekçi hikayelerini yazdı. 1845’te Kırım Savaşı’na subay olarak katıldı. Askerlikten sonra Petersburg’a gidip oldukça sakin geçirdiği yıllarda eserlerini yazmaya devam etti. Yine de aradığını bulamadı ve Batı Avrupa ülkelerine uzun bir geziye çıktı. Almanya, Fransa ve İsviçre’yi dolaştı. Döndüğünde yine Yasyana Polyana’ya yerleşti. Lüksten ve asalet ünvanlarından sıkılıyordu. Köyünde bir okul kurdu. Bu okul eğitim öğretim bakımından oldukça ileri bir düzeydeydi. Huzura ulaştığını düşündüğünde 1862 yılında evlendi.

Leo Tolstoy karısı; Sophie Behrs henüz 16 yaşındaydı. 12 çocukları oldu; bu çocuklardan 5’i öldü. Bu evlilik onun düzenli hayat özlemini gidermişti. En kuvvetli eserleri olan; “Savaş ve Barış” ve “Anna Karenina” bu dönemde yazıldı. Eserlerinin yazılmasında en büyük yardımcısı karısı Sophie Behrs idi. Aradan bir süre geçince daha şiddetli bir morel çöküntüsüne uğradı. Rus köylüsünün yoksul ve perişan durumu onu üzüyordu. Bütün servetini köylülere dağıttı, onlar gibi yaşamaya başladı. Her hali ile onlar gibiydi. Değişmeyen tek tarafı usanmadan yazmasıydı.”Kroyçer Sonat”,”Efendi ile Uşak”,”Karanlıkların Gücü”,”İman Nedir”,”Klise ve Devlet”,”İtiraflarım” bu yılların ürünleridir.

İlginizi çekebilir:  Evinizin ısısını Somfy ile ayarlayın

Leo Tolstoy ‘un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değerleri vardır. Lev Tolstoy eserlerinde insanlarının çeşitli meselelerine değinmiştir. Ülkesinin siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını ve yaşayışını büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Lev Tolstoy edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof ve bir eğitimci olarak da ün kazanmıştır. Leo Tolstoy ‘un; “Diriliş”,”Gençliğim”,”Çocukluk”,”Hacı Murat”,”Ayaklanış”,”Sergi Baba”,”Tanrı Bizim İçimizdedir”,”Kazaklar”,”Tesadüf”,”İki Süvari” gibi eserleri de vardır.

Lev Tolstoy 1910 yaşında, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kış ortasında evini terk edip zatüre hastalığına yenik düşüp Astapovso’da tren istasyonunda öldü. Polisin cenazeye katılmak isteyen binlerce köylüyü engellemeye çalıştı ama köylüler cenazesinde sokakları doldurdu.Leo Tolstoy birçok sıkıntılar yaşamıştır. Marksizm’den etkilenerek Radikal fikirleri nedeniyle servetini kölülere dağıttı, her haliyle onlar gibi yaşadı. Bu yüzden ailesiyle arası açıldı.

Lev Tolstoy; “Tanrının Egemenliği İçimizdedir” adlı kitabıyla yeni bir Hristiyanlık akımı tanımlaması Ortodosk klisesi tarafından aforoz edilmesine neden oldu. Lev Tolstoy ömrünün son zamanlarında evini bırakıp yollara düştü. Astapovo Tren İstasyonu’nunda ölü bulundu. Sebebi ise zatürre olarak bilinmekte.LeoTolstoy hayatı boyunca yaşamı anlamaya çalıştı. Eserlerinde bunu eksiksiz olarak yansıtmış en büyük Rus yazarlarından birisi olarak edebiyat ve dünya tarihindeki yerini aldı.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir