Görme engeller için ‘GollerCepte’ uygulaması

Turkcell, görme engelli aboneleri için ücretsiz “GollerCepte” uygulamasını başlattı. Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, şirket görme engelli aboneleri için ücretsiz bir uygulamayı hayata geçirdi. Sporla teknolojiyi görme engelliler için buluşturan sesli “GollerCepte” hizmeti, Young Guru Academy (YGA) işbirliğiyle yürütülen Turkcell Hayal Ortağım Servisi üzerinden, Turkcell abonesi görme engelli futbolseverlere sunuldu.

Sesli “Goller Cepte” uygulaması ile görme engelli aboneler taraftarı oldukları takımın gollerini maç anında gelen otomatik çağrılar ile dinleyebiliyor, dakika, skor öğrenebiliyor ve takımlarının gol sevincine ortak olabiliyorlar. Başlangıçta sadece Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor taraftarları için verilecek hizmet daha sonra diğer Süper Lig takımları için de verilmeye başlanacak.

Turkcell Hayal Ortağım servisine kayıt olan herkesin faydalanabileceği ücretsiz uygulama kapsamında kişinin ilk olarak taraftarı olduğu takımı seçmesi gerekiyor. Ardından ilgili takımın Spor Toto Süper Lig maçlarındaki golleri maç anında TRT iş birliği ile Radyo 1’den elde edilen ses klipleri şeklinde kaydediliyor ve aboneye ulaştırılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Turkcell ailesi olarak, engellerin önce zihinlerde olduğuna inanıyoruz. Teknolojiyi insanın hizmetine sunarak ülkemizin ve insanlarımızın ekonomik ve sosyal gelişimi için fırsat eşitliği getireceğini biliyoruz. Bu vizyon doğrultusunda, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak için “Engel Tanımayanlar” çatısı altında birçok farklı alanda çözümler sunuyoruz.

Bu hedef doğrultusunda Turkcell markasını ve teknoloji gücümüzü görme engelliler için seferber ettik. Spor ile teknolojiyi buluşturan “GollerCepte” hizmetimizle görme engelli futbolseverlere keyifli bir deneyim sunmayı hedefliyoruz.”

Turkcell’in Young Guru Academy (YGA) işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve IVR üzerinden erişilen “Turkcell Hayal Ortağım” servisi ile görme engelli Türkcell’liler, cep telefonlarından “8020” kısa numarasını arayarak Türkiye ve dünyadan tüm güncel haberleri, 50’ye yakın köşe yazarının güncel yazılarını, Anadolu Ajansı güncel haber akışını, Milli Kütüphane Başkanlığı arşivindeki dünya klasiklerinden kişisel eğitime kadar birçok konuda dört bin kadar kitabı, çeşitli başlıklar altında yer alan eğitimleri sesli olarak dinleyebiliyor.

Halen beş bin aktif kullanıcısı olan “Turkcell Hayal Ortağım” servisinden sadece görme engelli aboneler faydalanabiliyor. Görme engelli aboneler önce “www.hayalortagim.com” sitesinden kayıt formunu dolduruyor. Kayıt işlemini tamamlayan ve görme engelli raporunu sisteme yükleyen aboneler, 24 saat içinde “8020”yi arayarak servisi kullanmaya başlayabiliyorlar.

Tamamen ücretsiz olan servis artık iPhone ve Android kullanıcıları için uygulama olarak da sunuluyor. iPhone kullanıcıları uygulamayı AppStore’dan, Android kullanıcıları da Turkcell T-Market ve GooglePlayden ücretsiz indirebilirler.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir