Griple mücadele stratejisi Twitter’dan belirleniyor

Grip dalgası bugünlerde dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Almanya’yı da sarmış durumda. Gribe yakalanan çoğu kişi durumlarını Twitter üzerinden yazarak takipçilerine bildiriyor. Amerikan bilim insanları ise Twitter verilerini, hastalık dalgalarını zamanında öngörebilmek için bir fırsat olarak nitelendiriyor.

Bilim insanları, Twitter verileri sayesinde bir erken uyarı sistemi oluşturulabileceğini düşünüyor. Brigham Young Üniversitesi’nden araştırmacılar çalışmaları için 24 milyonun üzerinde Tweeti inceledi. Bu veriler sadece iki hafta içerisinde elde edildi.

Tweet’lerin yüzde 15 kadarını yazan hasta kişilerin nerede yaşadığı tespit edilebildi. Araştırmacılar, bunun erken uyarı sistemi için yeterli bir oran olduğunu bildirdi. Ancak Tweet yazanların tam olarak nerede yaşadığını tespit etmek kolay olmadı.

Deutsche Welle’nin haberine göre sadece yüzde 3’lük bir kesim GPS verilerini de eklemişti. Bu nedenle araştırmacılar, gerekli verileri kullanıcı profillerinden elde edebildi. Böylece bir hastalık haritası çıkarabildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir