Güneş enerjisi

Güneş enerjisiyle çalışan uçaktan ilk serbest atlayış

Havacılık tarihinde ilk kez tamamen güneş enerjisi ile şarj olan elektrikli bir uçaktan paraşütle atlayış yapıldı.

SolarStrotos’un geliştirdiği güneş enerjili uçak İsviçre’mim Payern havaalanından kalktı, bin 520 metre ulaştığında şirketin sahibi Raphael Domjan ve pilot Miguel Iturmendi paraşütle kendilerini boşluğa attı.

Bu girişim, güneş enerjili SolarStratos uçağı kullanılarak gerçekleştirildi. Uçağın, 22 metrekare (237 fit kare) güneş paneli ile kaplı uzun kanatlı iki koltuğu var.

Neuchetelli girişimci Domjan, test uçuşunun ardından basına yaptığı açıklamada, “Bu aslında gelecek nesiller için bir umut mesajıdır. Yarın, paraşütle atlama gibi faaliyetleri için sıfır emisyonlu uçaklar kullanılabilecek” yorumunda bulundu.

Euronews’in haberine göre, teknolojinin çalıştığının kanıtlayan, şirket, basınçlı bir kabin içeren, ticari alan turizmi uçuşlarını da yürütecek 3 kişilik bir aracı 2021 yılına kadar inşa etmeyi hedefliyor.

Kurşun geçirmez malzemeli şarj kablosu | Anker Powerline+ incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir